Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler 2019

Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler 2019 Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

Edebiyatta bir monolog nedir? Bu, vurguları net bir şekilde yerleştirebileceğiniz, konumunuzu ifade edebileceğiniz, mahkumiyetlerinizi gösterebileceğiniz oldukça önemli bir yazma yöntemidir. Pek çok yazar, eserlerinde monologları, en sadık düşüncelerini ifade etmek için, onları kahramanın ağzına sokmak için kullanırlar.Edebiyatta bir monolog nedir

Monolog ve diyalog arasındaki fark

İnsanlar birlikte iletişim kuruyorsa, bu bir diyalogdur. Bir kişi kendi kendine konuşursa, bu bir monologdur. Kısaca, diyalog ve monolog arasındaki farkı tarif edebilirsiniz.

Ancak konuyu akademik olarak ele alırsak,Bir monologun literatürde ne olduğunu anlamak için, bu konu daha detaylı bir çalışma gerektirir. Bir monolog, sanatsal bir konuşma inşa etmenin kesin bir yoludur. Kural olarak, bir yansıma şekli, belirli eylemlerin veya bir kişinin değerlendirilmesi, bir eylem çağrısıdır. Okuyucu, kahramanı kabul edebilir veya içsel olarak tartışabilir, ancak muhalefetin metninde hayır yoktur.

Diyalog bir edebi eserde aynıdırBir anlaşmazlığı veya tartışmayı önerir, muhataplar birbirlerini hem ipuçlarıyla tamamlayabilir, hem de gerçeği bulmaya çalışarak tamamen karşıt görüş ve fikirleri ifade edebilirler.

Monologun genel düzenleri

Bu stilistik teknik yazarlar tarafından kullanılır.uzun zaman önce. dikkatle literatürde neyi monolog incelemek ve eserler çeşitli analiz, o zaman yaklaşımların tüm çeşitliliği için ortak bir model olduğu sonucuna varırız.edebi hileler listesi

Her ne kadar sanatsal çalışmalardan bir monolog aldığımızdan, metni her zaman belirli kurallara uyacaktır:

 1. Bu, bir cevap beklemeyen ve itiraz, açıklama veya eklemeyi beklemeyen konuşan bir kişinin konuşmasıdır. Aslında, bu ana karakterin bir iç manifestosu.
 2. Her zaman bir monolog iddia edilen muhabire yönlendirilir. Kahraman, ya bir kişiye, ya da bir grup insana ya da tüm insanlığa mani olur.
 3. Bu bir iletişim yolu değildir, aksine, konuşma kendini ifade etmektir. Bir monolog söyleyen bir kahraman iletişim kurmak istemiyor. Ana görevi, acı ve kendini ifade etmektir.
 4. Stilistik bakış açısından da özellikler var.bir monolog. Literatürde hem yapısında hem de semantik yükünde tek bir konuşma parçasıdır. Eğer diyalog kopyalardan oluşuyorsa, o zaman sadece tutarlı bir bütün metinden güzel ve doğru yapmak için bir monolog oluşturmak mümkündür.

Kendi deneyimleri ve genel fikir

Bir monolog oluşturmak için çok çeşitli edebi teknikler kullanılır. Onların listesi yeterince geniştir, ancak, kural olarak, bu, semantik bir bütünlüğe sahip olan birinci şahıs konuşmasıdır.
Griboyedov'un komedisi "Wit dan Woe" adlı filmde - Chatsky - çoğunlukla monologlara başvurur:

monolog metni

Yanlış anlama ... benim hatam
Ve ben dinlemiyorum, anlamıyorum
Sanki hala bana açıklamak istiyorum.
Düşüncelerle karıştı ... Bir şey bekliyorum.

Bu, ilk satırlardan başlayan bir monoloğun başlangıcıdır.Kahramanın genel ruh halini karakterize eder - kafa karışıklığı, şaşkınlık, gerçeği bulma çabası. Daha sonra, kahraman insan duyguları hakkında konuşur, aldatma ve kendi sanrılar hakkında konuşur ve nihayet bu toplumdan kaçması gerekenleri anlamaya başlar:

Moskova'dan çık! burada artık bir binici değilim.
Koşarım, arkana bakma, ben ışığa bakmaya gideceğim.
Hakaret eden bir kişinin bir köşesi olduğu yerde! -
Bana araba koçu!

Bu monologda sadece kişisel deneyimler değil. Yazar, bir monolog oluşturmayı başardı, böylece çalışmanın ana fikrini ana karakterin ağzına koydu.

Biçimsel cihazlar

Yazar her zaman bir monolog, bir test yapmaya çalışır.İşin özünü anlamak için çok önemli olan, organik ve haklı bir şekilde yazılıydı. Eh, bazı değerleri veya fikirleri beyan etmek için hiçbir sebepten ötürü olmayacaktır. Bu nedenle, bir monolog inşa etme yaklaşımı çok ciddi. Bazı yazarlar vardır, bunların listesi başlangıç ​​yazarlarına bile bilinmektedir:

 • 2. şahsın zamirleri, davetleri ve fiillerinin varlığı. Kahramanlar genellikle hayali muhataplarına zihinsel olarak dönüyor, bazen sadece "sen", bazen de isimle bile.
 • Monologun amacına bağlı olarak, konuşma türleri söylenir. Bir olay, itiraf, akıl yürütme, kendini tanımlama ve bunun gibi bir hikaye olabilir.
 • Yazarlar genellikle konuşma stilini kullanır, açık renkli kelime hazinesi kullanırlar, hatta bazen sözde muhatap ile bir iç diyalog yürütürler.

Iç monolog

Bir monolog, tanımı ifade edilebilirKısaca, bir kişinin katlanmamış ifadesi olarak içsel olabilir. Bu yöntem ilk olarak Marcel Proust ve James Joyce gibi yazarlar tarafından aktif olarak kullanılmıştır.monolog tanımı

Edebiyatta bir iç monolog hala kabul edilmektedir.bir bilinç akışı çağırın. Proust ilk kez 1913'te "Kuğuya Doğru" romanında uyguladı. Bir daha kapsamlı iç monologlar 1920 yılına kadar 1918 den 23 odanın American Journal of yayınlanan J. Joyce'un romanı "Ulysses", kullanmaya başladı. Kahramanın bilincin akışı, kendi iç monologuyla aynı şekilde inşa edilmiştir. Bir kişi gerçekliğe daldı ve onu kendi iç deneyimleriyle karıştırdı. İçsel monolog, kural olarak, düşünme süreçlerini tarif eder, düşüncelerin ince hareketlerini aktarır, duyguları gösterir. Bazen gerçekliği kurgudan, fantaziden deneyimlemekten ayırmak zordur.

Dünya edebiyatındaki en ünlü monologlar

Mükemmel, monolog sanatına hakimAnton Çehov tarafından çalışır. “The Seagull” oyunundaki kahraman Masha, metninin gelecekteki kocasına adanmış dokunaklı bir monologu seçiyor. Çarpışma onu sevmesi, ama yapmıyor olması.
Bu oyunun bir başka kahramanı Konstantin, annesiyle ilişkisinin nasıl geliştiğini yüksek sesle anlatıyor. Bu monolog hüzünlü ve hassas.

monolog oluştur

Çoğu zaman oyunlarında kullanılan monologlar veWilliam Shakespeare. "Fırtına" oyununda mükemmel bir mizah anlayışı olan kahraman Trinkulo, tutkulu bir temyizi telaffuz ediyor. Fırtınadan gizlemeye çalışır, aynı zamanda, konuşmasını böylesine tuhaf ayrıntılarla ve okuyucunun gerçekliği ile tiksintisini keskin bir şekilde anladığı eğlenceli eğrilerle birleştirir.

Eserlerinde yazılı olarak yazılı monologlarLermontov, Ostrovsky, Dostoevsky, Tolstoy, Nabokov. Çoğu zaman, ana karakterlerin monologları yazarın kişisel pozisyonunu yansıtır, bu yüzden eserler içinde çok değerlidirler.

Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler 2019

Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler 2019

Related news

 • Kazağınızı Fiyonklar ile Süsleyin
 • Lokma Tatlısı Mayasız Video
 • Kestaneli Pasta Tarifi
 • Patlıcan Ve Zeytin Püreli Kuzu Pirzola
 • Gözleme: lezzetli bir Amerikan tatlısı için reçete

 • Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler


  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler

  Edebiyatta bir monolog nedir: örnekler