Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi 2019

Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi 2019 Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

Ebola ateşi ... Birkaç ay boyunca onunla ilgili raporlar internetle dolu, onlar olmadan tek bir televizyon haberi meselesi var. Sadece birkaç ay önce bölgesel bir sorun olarak kabul edildi ve doktorlar Afrika'nın ötesinde bu hastalığın tam olarak yayılmayacağına dair güvence verdi. Bu arada, en az iki ABD vatandaşı zaten enfeksiyonu daralttı. Birkaçı daha hastanede ya da evde (sokağa çıkma yasağı altında) bulunmaktadır. Peki bu hastalık ile savaşmak nasıl bir şey, ve Ebola ateşi nasıl bulaşır? Ve Rusya'daki görünümünün büyüklüğü nedir? Rospotrebnadzor çalışanları asgari olduğunu savunuyorlar. Ancak, şimdi ülkemizde eğitim gören Afrika ülkelerinden öğrenciler tarafından özel bir sınav yapılmaktadır. Ve seyahat acenteleri, Ebola'nın ateşinin zaten yayıldığı ülkelerin "kara kıta" ya gittiği Rus turistleri uyarmak zorunda kalıyor.

Virüs

Hastalığa aynı addaki virüs neden olur -en eski yaşam formu. Özel koruyucu bir kabuk içine yerleştirilmiş bir RNA molekülüdür. Bu sözde filovirüs. İnsan vücudunun hücrelerine nüfuz eder ve gen materyalini sitoplazmaya bırakır. Sonuç olarak, hücre, virüs için gerekli proteinleri yeniden üretmeye başlar. Üreme için ihtiyaçları vardır. Çoğu durumda, hücrenin kendisi imha edilir.

ebola ateşi nasıl bulaşır

Ebola virüsü vücudun savunma mekanizmalarını atlar. Hücre dış tehditleriyle mücadelede sorumlu olan bir madde olan interferon hareketini etkisiz hale getirir.

Genel olarak, virüsler şaşırtıcı ve gizemliorganizmalar. Onlar yaşamak ve yok olma sınırındalar. Sonuçta, bir metabolizmaları yoktur, bağımsız olarak hareket etmezler ve yalnızca konak hücrede çalışabilirler. Virüsler parazitlerdir. Şimdiye kadar, bilim adamları kendi kökeni hakkında kesin bir sonuca varamazlar. Ve yine de bu en çok krallıktır. Her yerde virüs var. Örneğin, bir kaşık deniz suyu içinde yaklaşık bir milyon var! Birincisinde, bilim adamları hemfikir: Gen bilgisinin bu taşıyıcıları çok, çok uzun zaman önce ortaya çıktı. Ve yaşayan varlıkların evrimindeki rolleri harikadır. Sonuçta, sadece bir adamın virüslerin genlerine benzer genlerin neredeyse üçte biri var!

Hemorajik ateş

ateş ebola belirtileri

Yani bilimsel olarak Ebola denir. Bu terim ne saklıyor? Bu tür hastalıkların hepsi viral. Genel olarak vasküler hücreler etkilenir. Bu yüzden bol kanama. Birkaç çeşit hemorajik ateş vardır ve hepsi farklı virüslerle ilişkilidir. İkincisi ya doğal konakçıları (rezervuarlar) ya da ara yaşayan organizmalar tarafından transfer edilir. Kanamalı ateşlerde, kemirgenler genellikle taşıyıcılardır, örneğin tarla fareleri (Ebola ateşi için uçucu, meyveler yeme).

Bu hastalık türü insanlar için çok tehlikelidir.Bazıları zaten aşılar oluşturmuş olmasına rağmen. Çoğu zaman hastalar, bir enfeksiyöz toksik şok gelişmesinden ve tüm organların başarısızlığından ölmektedir. Ebola ateşi durumunda ve önemli kan kaybından.

Durum geçmişi

Hastalığın ilk olgusuna inanılmaktadır.1976 yılında meydana geldi. Virüs Zaire'de (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) tanımlandı. Ebola nehri bölgesinde oldu. Bu yüzden isim. Sudan'daki Ebola ateşi, yüz elli kişiyi öldürdü. Zaire'de iki yüz seksen öldü.

Yerliler daha önce enfekte olmuş olabilir. Son çalışma, popülasyonun yüzde yedisi kandaki antikorların varlığını doğruladı. Bu, birçok insanın zaten bu hastalığa yakalanmış olduğu anlamına gelir.

ateş ebola tedavisi

Bugüne kadar, dahaDünyada otuz Ebola enfeksiyonu vakası. Afrika kıtasında gerçekleşen sürenin yüzde doksanı: dokuz ülke zaten orada acı çekti. Fakat bazıları, örneğin Tunus, Ebola ateşi gibi atladı. Hem Rusya'da hem de her ikisi de laboratuar koşullarında sözleşmeli olarak ikiye katlandı: çalışanların banal tutarsızlığı ölümle sonuçlandı.

Hastalığın göreceli olarak küçük salgınlarıölçek Birleşik Krallık'ta (1976 - 1 kişi), Amerika Birleşik Devletleri'nde (1990 - 4 kişi) ve Filipinler'de (1990 ve 2008'de toplam yedi) meydana gelmiştir. 2000 ile 2001 yılları arasında, dört yüz yirmi beş kişi Uganda'daki Sudan'ın Ebola virüsüyle anlaştı. Bu, 2014 yılına kadar hastalığın en büyük salgınıydı. İkincisinde, sadece Afrika'da, Zairyanın halihazırda 7 binden fazla insanı enfekte ettiği, yarısının öldüğü gözlendi. Bu sayının dava sayısındaki sebebi nedir?

Son salgının tarihi

2013 yılının sonlarında Gine'de başladı. 26 Aralık 2013'te, Emil adında iki yaşındaki bir çocuk öldü ve bir hafta sonra üç yaşındaki kız kardeşi öldü. Ve ilk çocuk enfekte olduğu için, hala bilinmemektedir. Sonra onların akrabaları ölmeye başladı. Bazıları zaten komşu Sierra Leone ve Liberya'da. Bu ülkeler neden hazır değildi? Ve neden, Dünya Sağlık Örgütü'nün yerel sorunu küresel bir tehdit olarak tanıması gerektiği görünüyordu? Her gün yeni enfeksiyonlar ortaya çıkıyor ve Ebola ateşinin insanlar arasında nasıl aktarıldığının zaten belli olduğu, ancak her zamanki gibi durması mümkün mü?

Derin nedenleri

ateş ebola iletim yolu

Yoksulluk, açlık ve sağlıksızlıkBölgenin yanı sıra kamu bilincinin olmaması - bunlar WHO'nun (Dünya Sağlık Örgütü) belirttiği nedenlerdir. Ama belki de asıl şey insan açgözlülüktür. Ebola ciddi ve karmaşık bir hastalıktır. Ancak hemorajik ateşten aşılar zaten oluşturuluyor. Ama hala Ebola'dan ilaç yok. Mesele şu ki, gelişimi ciddi çabalar ve büyük fonlar için yatırım gerektiriyor. Ve büyük ilaç şirketleri bunun için gitmedi, çünkü piyasa çok dardı ve aşı ya da ilaç çok pahalı olurdu. Ve Ebola ateşinin genellikle göründüğü Afrika ülkelerinin sakinleri, düşük bir gelir seviyesiyle, onu satın almayı zorlaştırmıştı. Araştırmanın belirli bir aşaması ABD askeri kurumlarından birinde gerçekleştirilinceye ve daha sonra birisinin biyolojik silah olarak kullanması durumunda kendilerini Ebola'dan korumak amacıyla gerçekleştirildi. Ancak birkaç yıl içinde proje finansmanı da kapatıldı. Ancak, ateşin o kadar kolay gizlenmediği ortaya çıktığında, dünyanın gelişmiş ülkeleri hala çalışmaya dahil olmuş durumda.

Nasıl insana bulaşır?

Hastalık paradoksal olarak az çalışıldığı için,Kimse sadece taşıyıcısı kim olduğunu tahmin edebilir. Çoğu bilim adamı, Ebola'nın doğal rezervuarının yarasa türlerinden biri olduğuna inanmaktadır.

ebola ateşi nerede

Son virüs zarar vermez. Bu fareler, meyveleri toprağa parçaladıkları veya parçaladıkları yerler yerler. Ve sonra, onlar, ölümcül olan virüs, primatlar toplarlar. Ancak hiç kimse Ebola ateşinin hayvandan hayvana nasıl geçtiğini tam olarak anlatamaz, ormana aktarımının yolları da pek fazla incelenmez. Son hastalık salgını, Afrika'nın bu bölgesindeki goril popülasyonunun yok olmasını tehdit ediyor. Ve Ebola ateşi insana nasıl bulaşır? Yerel halkın genellikle primatların beyinleri de dahil olmak üzere orman hayvanlarının etini yediği bilinmektedir. Buna ek olarak, büyük ölçekli ormansızlaşma nedeniyle, yarasalar insan yerleşimlerine daha yakın yerleşmeye başladı. Bu nedenle, enfekte oldukları meyveler hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından alınabilir veya atılabilir.

Ebola ateşi insanlar arasında nasıl bulaşır?

Genellikle virüs vücut sıvıları yoluyla bulaşır.insan, kan, tükürük, mukoza zarının salgılanması gibi. Ayrıca sperm yoluyla enfekte olabilirsiniz. Virüsün ağ geçidi, cilt ve mukoza zarında hasara neden olur.

Yani sadece Ebola ile enfekte olabilirsinizhastayla doğrudan temas. Bugüne kadar, virüsün havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye aktarımı düzeltilmemiştir. Ve yine ateş en bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Belki de, insanların kullandığı nesnelerle de iletilir.

Neden bu kadar çok insan hasta?

ateş yayıldı

Ölümcül mücadele için ana stratejiHiçbir ilacın bulunmadığı bir virüs, en katı karantinadır. Salgının meydana geldiği alan tamamen kapalıydı. Açıkçası, bu etik nedenlerle bir kerede karar verilmedi. Ve ateş birkaç ülkeye yayıldığında, neredeyse imkansız hale geldi. Yerel halkın okur yazarlığı ve doktorlar, yayılmanın muazzam hızının bir sonraki ana sebebi oldular. İlk aşamalarda Ebola ateşi olup olmadığını belirlemek zordur, semptomları şiddetli bir grip veya sıtma şeklini andırır. Ve sadece hasta kan kaybetmeye başladığında, hemorajik ateş şüphesi vardır. İkincisinin kesin teşhisi sadece iyi donanımlı bir laboratuarda mümkündür.

Hastaların salgınlarının ilk günlerinde ve hatta haftalarındaayrı kutularda değil, ortak çadır kamplarında toplanmışlardı. Ve orada zaten bir hastadan diğerine çok doğru doktorlar olmadan yayıldı. Bu şekilde enfekte sayısı sadece büyüktür. Sadece doktorlar iki yüz yüzden fazla öldü!

Yerel lezzet

Hızını etkileyen diğer bir faktörateş yaymak, okuryazar ve sakinlerin yoksul farkındalıktır. Daha sonra köylerde sadece birkaç ay hoparlörler ve bu korkunç hastalığın önlemler ve belirtileri hakkında kamuoyuna anlattı not, insanları yürümeye başladı. Bu arada, bu virüs bulaşanların üçte biri akrabaları ve en başında sözleşmeli olanların arkadaşlarıdır. Burada yerel gelenekler önemli bir rol oynamıştır. İkincisine göre, insanlar akrabalarının cenazesi için toplandılar ve cesetlerden sözleştiler. Sonuncusuyla birlikte olduğu gibi. Virüs başka bir ay boyunca ölü bir kişinin vücudundan bulaşır. Belki başka nedenler vardır - Ebola'nın ateşi bu güne yayılmıştır.

Outlook salgınları

DSÖ yakın gelecekte büyümenin gerektiğini savunuyorBölgedeki davaların sayısı durdurulacak. Ana şey, Ebola ateşinin ne kadar tehlikeli olduğudur - virüsün diğer bölgelere yayılması. Örneğin, Tunus'ta. Ebola ateşi henüz ulaşmadı, ancak komşu ülkelerde olduğu gibi, zaten çoktan beklenen ve çok korkuluyor. Son günlerin haberi - ABD hastalıkla savaşmak için iki bin askeri gönderiyor. Virüs askerleriyle başa çıkmaya nasıl yardımcı olunur, anlaşılabilir bir durumdur: her olasılıkta, bölgeyi “kapatmak” zorundadırlar.

Ebola ilacı

Yakın gelecekte böyle bir aşının yaratılması,Birçok bilim adamına göre, olası değildir. Bunun nedeni, virüs hakkında bilgi eksikliği ve gerekli bileşenlerin yokluğunda yatmaktadır. Afrika ülkelerinin kendileri için bir aşı oluşturulamayacağı açıktır. Hastanelerde, şu anda tüm hastalara yetecek kadar yer yok. Aynı zamanda, dünya toplumu inanılmaz çabalar sarf ediyor: fonlar tahsis ediliyor ve tüm dünyadan virologlar zorlu bir hastalıkla savaşmak için yollanıyor.

Ateş nasıl tedavi ediliyor?

Devam eden bir salgın sırasında genellikle bilinirVakaların yüzde ellisinde ölümcül sonuçlara rastlanabilir. Çoğu hasta semptomlardan ölür. Bu ciddi bir kan kaybı, bir şok, vücudun zehirlenmesi ve tüm organların başarısızlığıdır.

ateş ebola belirtileri

Şimdi, eğer teşhis Ebola'nın ateşi ise,Tedavi temelde destekleyici tedavidir. Hasta, kendisine intravenöz bir besin çözeltisinin verildiği ayrı bir kutuya yerleştirilir. Bir kişi ya iyileşir ya da ölür. Bazı raporlara göre, deneysel ilaçlar bazen yardımcı olabilir, ancak herkes için uygun değildir. İkincisi hakkında birkaç kelime. Önceden yasaklanmıştı ve tedavi için insanlarda test edilmemiş olan deneysel ilaçları kullanmak etik dışı kabul edildi. Afrika'daki son gelişmeler ışığında, WHO zaten buna gerekli diyor.

Doktorlar iyileşmiş olanların kanlarını transfeksiyonuna başladıateş, sekiz durumdan yedi vakada olumlu bir sonuç verdi. Ancak, bu prosedürler zaten geç aşamalarda idi. Ve iyileşmenin sebebi ne olduğu belli değilken: rekalentovun ya da bağışıklığın kanından gelen proteinler virüsü yendi.

semptomlar

İkincisi, virüsü olan bir kişinin enfeksiyonundan iki gün ila üç hafta arayla ortaya çıkar. Başlangıçtan önce hastalığın bulaşmadığına inanılmaktadır.

Ebola ateşi (semptomlar) aniden başlar. Ve nonspesifik ilk belirtileri: yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal. Daha sonra kusma ve döküntü ortaya çıkar. Dehidrasyon gelişir, göğüste ağrı vardır. Hastaların neredeyse yarısı kızarıklık oluşturur. O zaman bunun Ebola ateşi olduğunu yüksek olasılıkla söylemek mümkün. Bu belirtiler spesifiktir. Gözler kanla doldurulur. Böbrekler ve karaciğer fonksiyonları azalır. Mukoza zarlarını boşaltmaya başlayın: diş etleri, burun, gastrointestinal sistem, vajina. İkincisi ölümcül bir sonucun yüksek olasılığını göstermektedir. Hastalar genellikle hastalığın ikinci haftasında ölürler. Bu yedi ile on altı gün arasında gerçekleşmezse, kişi kurtarır. Hastalıktan uzun bir süre sonra, psişeyle ilgili problemler olabilir, insanlar çok fazla kilo verirler, saç dökülür.

Nasıl enfekte olmaz?

Bugüne kadar, Ebola ateş, belirtileriMuhtemelen Afrika kıtasının tüm sakinleri tarafından bilinmektedir. Nasıl elde edemiyorum? Tehlikeli bir hastalığın salgınları sırasında Afrika ülkelerini ziyaret etmeyin. Hasta insanlarla iletişim kurmayın.

Ayrıca, hemorajik ateş(zaten aşılar olan diğer virüslerin neden olduğu), bölgemizde enfekte olabilirsiniz. Tarım işçilerine özellikle dikkat edilmelidir, çünkü bu hastalıklar tarla fareleri tarafından taşınır. Sahada çalıştıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Yeryüzünde ve yerden yemeyin. Ve eğer işten sonra beklenmedik nonspesifik semptomlar ortaya çıktıysa (ve genellikle tüm hemorajik ateşlerde benzerdir), hemen bir doktora danışın.

Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi 2019

Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi 2019

Related news

 • Deri Etek Modelleri ve Kombinleri 2019
 • Çikolata Kahve Saç Rengi ve Tonları 2019-2019
 • İlaç Trimedat. Görüşler, endikasyonlar
 • Terbiyeli Tavuk Çorbası
 • Zara Sonbahar Kış 2019 2019 Koleksiyonu

 • Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi


  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi

  Ebola ateşi nasıl bulaşır: ateş belirtileri ve tedavisi