Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 2019

Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 2019

Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 48 17.01.2019, 00:44
Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız

Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız

Ferda Saraçoğlu Sizler İçin Yanıtlıyor, Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız, Doğum Esnasında Gerekli Olan Egzersiz Programları.

Son yıllarda oldukça trend olan doğum koçu mesleği aslında her annenin ihtiyacı olan büyük bir destek. Doğum sürecinde yaşanan sıkıntılar, yeni heyecanlar ve bilinmeyen bir sürü sorunun içerisinde kalmayla uğraşan annelerin bu endişelerini giderecek ve doğum stresini en aza indirecek bir 'desteğe' ihtiyacı vardır. Günümüzde ismini sıklıkla duymaya başladığımız ve bu alanda işleri daha doğru yönetebilmek için danışmanlık merkezi açan Ferda Saraçoğlu ile merak edilenleri konuştuk.

Ferda Saraçoğlu Sizler İçin Yanıtlıyor

 • Öncelikle sizi biraz tanıyabilir misiniz?

Fizyoterapist ve doğum koçuyum. 11 yıldır hastanelerde proje bazlı çalışıyorum. Doğum öncesi -sırası-sonrası dönemde anne -baba adaylarını ve bebeğe bakacak kişileri ruhsal ve bedensel yönden eğitiyorum. Onları diyet egzersiz beslenme iletişim konusunda  bilgilendirip danışmanlık yapıyorum. Gebelik dönemlerini ve doğum sonrası dönemlerinde destek veriyorum. Pilates, nefes ve beslenme, doğuma hazırlık kurslarıyla  başlayıp doğum sonrası evde ki bebeğe alışma sürecide dahil devam eden hizmetler veriyorum.

 • Şuan çalışmalarıyla fazlasıyla yoğun olduğunuz gebelik akademisinin temelleri nasıl atıldı?

Önce ebelik bölümünü sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü bitirdim. Çeşitli kişisel gelişim, egzersiz ve beslenme seminerlerine katıldım.2006 yılında Bursa Acıbadem doğumhane ve yenidoğan bölümünde başlayan serüvenim yıllardır devam ediyor hayalimde ki gebelik okulunu kurmak için çeşitli eğitimler aldım, çeşitli deneyimlerim oldu.2009 yılında kurduğum sağlık, eğitim ve danışmanlık firmamla bu eğitimleri daha geniş kitlelere ulaştırmaya başladım, hastanelerle normal doğum sayısını arttırmak ve gebelik süreçlerini keyifli hale getirmek için projeler yaptım. Hem eğitimler verip hem eğitimler almaya devam ediyorum.

Anne Adaylarına Öneriler

 • Gebelik süreci fiziksel ve manevi olarak anne adayları için oldukça zorlu bir süreç. Bu uzun yolda özellikle annelere ne tip konularda yardımcı oluyorsunuz?

Anne adaylarının hamilelik döneminde en sık şikayetleri nefes darlığıdır. Bebek anne karnında büyüdükçe  yukarı  doğru iten diyafram göğüs boşluğunu sıkıştırır. Buda beraberinde nefes darlığını getirir. Bu nedenle hamilelik döneminde  nefes eğersizlerinin yapılması anne adayının sağlığı için önemlidir. Hamilelik döneminde doğru duruş pozisyonları  başta sırt olmak üzere birçok ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Yine hamileliğin 3. Ayından itibaren Fizyoterapist gözetiminde yapılacak egzersizler ile; doğum sırasında gerekli nefes ve gevşemeyi öğrenebilir, karın kaslarının kuvvetini arttırabilir ve doğumun daha kolay olmasını sağlayabiliriz. Ancak bu egzersizleri yaparken şunu  unutmamak gerekir; Her kadın psikolojik ve fiziksel açıdan farklıdır  bunun için her anne adayına fizyoterapist  tarafından özel bir egzersiz programı uygulanmalıdır.

Ferda Saraçoğlu Sizler İçin Yanıtlıyor,

Gebelikte hormonların değişmesi ve anne beline binen yükün artışıyla birlikte çeşitli uzuvlarda özellikle bel ve bacak kısmında ağrılar oluyor. Bu bölgelerin rahatlaması için çeşitli egzersizlerle bireye hem farkındalık katıyorum hem de ağrılarının nasıl geçeceği konusunda destek oluyorum.

Yine gebelik, doğum ve bebekli hayata alışmaları için, endişelerinin ve kaygılarının giderilmesi için yardımcı oluyorum. Doğuma hazırlık eğitimi veriyorum, nefes egzersizi, ilaç dışı doğumu kolaylaştırma yöntemleri konusunda danışmanlık yapıyorum. Doğum sonrasında eve geçtiklerinde de desteklemeye devam ediyorum. Gebe ve bebek masajı ve yogasını yaptırıyorum. Bebek ilk yardım eğitimi veriyorum.

Bilinçli dadı bakıcı önemli olduğu için onların önerdiklerini veya kendi bünyemde ki dadıları eğitiyorum.

 

 • Merkezinizde çok yönlü bir eğitim söz konusu. Sadece annelere değil aynı zamanda dadılara ve hatta büyükannelere/büyükbabalara bile gerekli eğitimleri veriyorsunuz. Genel olarak eğitimlerinizden bize biraz bahseder misiniz?

Bebek bakım eğitimi, Gebe eğitimi, Hamilelik dönemi-sırası-sonrası klinik pilates, emzirme eğitimi, Bebekler için ilkyardım eğitimi, 0-6 yaş gelişim eğitimi, Baba eğitimi, Büyükanne ve büyükbaba eğitimi, Pozitif bir doğum deneyimine hazırlanmak, Gebe ve loğusa diyeti, Dadı ve bakıcı eğitimi, Doğum sonrası bebekle iyi bir bağ kurmanın yolları, İlaç dışı doğumu kolaylaştırma yöntemleri

Doğum Esnasında Gerekli Olan Egzersiz Programları

 • Eğitimlerin yanısıra özellikle normal doğum yapmayı düşünen anne adaylarına doğum esnasında yardımcı olabilecek ve gerekli esnekliği kazandıracak pek çok egzersiz programınız mevcut. Peki en çok tercih edilen programlarınız neler? Bu egzersizlerin anne ve bebek sağlığındaki önemi nedir?

Eva prokolümde ki doğuma yardımcı özellikle doğum yaparken kullandıkları kasların kuvvetini arttırır ve esnetir doğuma yardımcı olur. Anneler egzersiz yaparken aslında rahatlar, seratonin salgılanır. Bebeklerinde bedensel ve ruhsal gelişmelerine yardımcı olduğu çeşitli tezlerle ispatlanmıştır. Psikolojik olarak pozitif olmalarına yardımcı olduğu için doktorlarının izniyle birlikte ilk 12haftagerme ve nefes egzersizleri yapmaları gerekir,12-16 haftadan son doğum anına kadar haftasına uygun egzersiz ve nefes çalışan annelerin hem gebelikleri hem de doğumları ve sonra ki süreçleri daha rahat ve keyifli geçiyor. Bebeklerde daha çabuk adapte oluyor ve kolay uyuyorlar. Gebeliğin nasıl geçtiği nasıl beslenildiği bu yüzden çok önemli. Pozitif annelerin pozitif ve sağlıklı bebekleri olur .

Ferda Saraçoğlu Sizler İçin Yanıtlıyor,

 • Akademiniz için hayalini kurduğunuz ve planladığınız başka projeleriniz var mı? Bize biraz bu projelerden bahseder misiniz?

Deniz kenarında pilates ve doğuma hazırlık kursu olan bir yer açmak diyebilirim ancak daha da büyük projelerim var. Dünyada ki bütün anneleri daha doğrusu tüm ebeveynleri  beslenme, egzersiz,  doğum ve annelik iletişimi konusunda eğitmek isterdim.

Ferda Saraçoğlu’ndan Tavsiyeler

Ferda Saraçoğlu Sizler İçin Yanıtlıyor,

 • Son olarak anne ve baba adayı okuyucularımıza ne tavsiye etmek istersiniz?

Öncelikle her bebek kendi fıtratıyla doğar. Nasıl ki parmak izlerimiz farklı bebeklerimizde farklıdır, tepkiler, sevdikleri şeyler farklıdır, kimsenin bebeğiyle kendi bebeklerini karşılaştırmasınlar. Olduğu kabul etsinler. Hatta kabul etmeye kendilerinden başlasınlar, önce kendilerini suçlamadan yadırgamadan ve sonra çevrelerinde ki insanları kabul etsinler. Çünkü bebekler herşeyi hisseder tüm davranış düşünceleri hissederler. Örnek olmak için öncelikle kendi davranışlarımızı süzgeçten geçirmeliyiz. Biz ebeveyn olarak mutluysak bebeklerimize de yansıyacaktır.

Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 2019

Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 2019

Related news

 • Ara Güler’e saygı
 • Ay Ay Bebek Gelişimi Archives
 • DHEA sülfat
 • Mahluta Çorbası Tarifi Videosu

 • Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 25

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız


  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 78

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 81

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 23

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 33

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 67

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 2

  Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu İle Röportajımız 55