Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 2019

Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 2019


Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 84 31.01.2019, 23:09

Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası

Çevremizde çok fazla bilinmeyen var! Bilim adamları ve sıradan insanlar her geçen gün çevrelerindeki dünyanın farkında olurlar. Günlük karşılaştığımız ve çok kullanıldığımız doğa olgusunun bazen çok karmaşık fizikleri vardır.

"Doğa fenomeni" kavramı,

İlköğretim sınıflarında böyle bir nesne öğretilir,doğal bir bilim olarak. Çocukların kayıp olmamasını ve dersin sunumunu anlamalarını sağlamak için, bu bilgiler erişilebilir ve kısa bölümlerde verilir. Buradan başlıca şey öğrenilebilir: doğa fenomeni, canlı ve cansız bir dünyadaki nesnelerle ortaya çıkan süreçlerdir. Herhangi bir değişiklik fiziksel veya kimyasal bazda olabilir. Bu durumda, kaynak nesne değiştirilebilir ve başka bir öğeye dönüştürülebilir.

canlı doğa fenomeni

Fiziksel ve kimyasal olaylar

Fiziksel etkilerinesneyi veya nesneyi deforme edebilir, çeşitli diğer özellikler katabilir, boyut ve durumu değiştirebilir, ancak orijinal maddenin kendisi değişmeden kalır.

Böyle bir vahşi yaşam fenomenine bir örnekgöldeki suyun durumunu değiştirme süreci. Güneş ışığının etkisi altında, rezervuar ısınır ve içindeki organizmaların ömrü değişir. Isıyı sevenler, yüzeye daha yakın yüzerler. Aksine, başkaları, alttaki çamurun içine saklanıyor. Kışın ters süreç gerçekleşir: su donar ve durumunu sıvıdan katıya değiştirir. Göletteki yaşam da yavaşlar. Bununla birlikte, orijinal madde - su - değişmeden kalır.

Canlı ve cansız doğa olayları

Canlı ve cansız tabiat fenomenlerioluşumun kimyasal doğası, yalnızca süreçte yer alan herhangi bir maddeyi değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni bir madde yaratır. Farklı işaretler olabilir. Gaz emisyonu, renk değişikliği, yağış, ışık emisyonu, koku ve tadın görünümü - bunlar kimyasal reaksiyonların fiziksel süreçlerden farklı olduğu ayrıntılardır.

Dünyadaki fenomen türleri

Doğanın doğası da alt bölümlere ayrılmıştır.iklim, jeolojik-jeomorfolojik, biyolojik, biyojeokimyasal ve diğerleri. En yaygın değişiklikler birinci ve ikinci tiplerdir. Yağışlar, kar fırtınaları, kuraklıklar, küresel ısınma, tayfunlar iklimsel olgulardır. Depremler, volkanik patlamalar, tsunami, toprak erozyonu ve diğerleri - jeolojik ve jeomorfolojik değişiklikler.

Hem kendileri hem de diğerleri, süre prensibine göre bölünür:

 1. Anında - durumu canlı veya sanatsal olarak değiştiren doğa olayları. Bunlara bazen depremler, yanardağın kraterinden lav patlaması ve diğerleri denir.
 2. Kısa dönem - kısa doğal olaylar (birkaç saatten birkaç güne kadar): dolunay, yağmur, sıcaklık, sel ve diğerleri.
 3. Uzun vadeli - Süreleri aylar ve hatta yıllar halinde ölçülebilen canlı doğa olayları: iklim değişikliği (küresel ısınma), su yapılarının kuruması vb.

çevre doğa fenomenleri

Buna ek olarak, tüm olaylarçevremizdeki dünya, mevsimsel ve gün başına ayrılabilir. Örneğin: böbreklerin şişmesi, kar kaybı, kuşların kış uykusu için uçması ve diğerleri - ilk fenomen kategorisine örnekler. İkincisine, güneş yükselir ve günbatımı.

Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 2019

Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 2019

Related news

 • Ispanak Ve Ispanak Yemeği, Ispanaklı Börek Kaç Kalori Zayıflatırmı
 • Izgara Hellim Peynirli Sebzeli Sandviç
 • Hurmalı Bonbonlar
 • Adenomyozis: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi

 • Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 19

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası


  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 12

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 30

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 85

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 23

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 44

  Doğa yaşamak fenomeni: çevreleyen dünyanın fiziği ve kimyası 30