Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 2019

Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 2019

Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 8 16.02.2019, 21:13

Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler

Kimyasal elementlerin periyodik yasası önemliDmitri Mendeleev'in sonsuza dek tarihe dönüşmesi sayesinde keşif. Bilim adamının hayatı ile ilgili ilginç bilgiler, gizemli bir insanın sırrına girmek için daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Bilimin gelişimine yaptığı büyük katkılar yanında onun hakkında ne bilindi?

Mendeleev: hayattan ilginç gerçekler

Tobolsk'da büyük bir kimyager doğdu,Şubat 1834'te oldu. Tabii ki, Dmitry Mendeleyev'in hangi ailede doğduğu büyük ilgi. Ünlü bilim adamının hayatının ilginç gerçekleri, büyük bir aileden geldiğini gösteriyor, ebeveynlerinin on yedinci çocuğu oldu. Ne yazık ki, sekiz çocuk bir yaşından önce öldü, ama geri kalanlar kurtuldu.

Mendeleev hayattan ilginç gerçekler

Dmitry, on üçüncü doğum gününü kutlamak için zaman geçirmedi,aile ekmek parasını kaybettiğinde. Tobolsk spor salonunun direktörü olarak görev yapan baba ciddi bir hastalıktan öldü. Mendeleyev'in annesi çocuk ayaklarını kaldırmak için çok çalışmak zorunda kaldı. Gelecekteki büyük bilim adamının, St.Petersburg Devlet Üniversitesi olarak yeniden adlandırılan Ana Pedagoji Enstitüsünün öğrencisi olmasını sağlamıştı.

Dvennik'ten - madalyacıya

Şaşırtıcı bir şekilde, jimnastik salonunda eğitimDmitry Mendeleyev bilgiyi özlemlemedi. Bir bilim adamının yaşamındaki ilginç gerçekler arasında okul işaretleri hakkında bilgi bulunmaktadır. Kendisi için Tanrı ve Latince Yasası'nın verilmesinin en zor olduğu bilinmektedir ve diğer bilimler kendisine fazla ilgi göstermemektedir.

Mendeleev dmitry Ivanovich hayattan ilginç gerçekler

Ayrıca,Mendeleev, çalışmalarında ve o sırada Ana Pedagoji Enstitüsünün öğrencisi olduğunda sorunlar yaşıyordu. Bilindiği gibi parlak bilim adamı bir zamanlar birçok kişiden tatmin edici olmayan işaretlerden dolayı tekrarlayıcılardan biri olduğu ortaya çıktı. Sonra sadece matematiği geçmeyi başardı. Bununla birlikte, kademeli olarak bilgi arzusu vardı, çalışmalara girdi, notlarda daha iyi ve daha iyi oldu, çünkü serbest bırakıldığında altın madalya kazandı.

Kararlı öğretmen

Sadece olağanüstü bir bilim adamı değil, aynı zamanda mükemmelÖğretmen Dmitri Mendeleev'di. Bir deha hayatı ile ilgili ilginç gerçekler, birkaç spor salonunda eğitim verme fırsatı bulduğunu söylüyor. Yaklaşık 30 yıl boyunca kimyager işini, hoş olmayan bir çatışmayla zorlandığı kaçmak için St. Petersburg İmparatorluk Üniversitesi'ne verdi.

Mendeleev'in hayatından ilginç gerçekler kısaca

Bilim yıldızının karakteri oldukça karmaşıktı,eğer çağdaşların anılarına inanırsan. 1890'da üniversiteden ayrılmak zorunda olması şaşırtıcı değil. Bunun, Eğitim Bakanı ile yapılan bir tartışmadan kaynaklandığı bilinmektedir. Bakan Delianov, öğrencilerin gururlu Mendeleev'in uzlaşamadığı dilekçelere dikkat etmeyi kabul etmedi.

Votka'nın "mucidi"

Pek çok büyük bilim adamı keşiflerle tanınır,onlar asla yapmadılar. Bu yazıda ve Mendeleev Dmitry Ivanovich, bu makalede verilen hayatın ilginç gerçekleri önlemek için yönetmedi. Bu olağanüstü bilim figürünün votkanın mucidi olduğu efsanesi yaygınlaşmıştır.

Mendeleev dmitry Ivanovich hayattan ilginç gerçekler

Aslında, votka çok önce yaratıldıParlak bir bilim insanı, doktora tezini "su ve alkolün birleşimine dair söylem" olarak tanıttı. İçerdiği alkollü içeceklerden hiç bahsetmemesi kesin olarak bilinir. Bu yazıda su ve alkol karışımlarının özellikleri dikkate alınmıştır. Votka ile Rus nüfusu, iddia edilen "mucit" in henüz on yaşında olmadığı 1843 gibi erken bir tarihte toplandı. Sonuç olarak, Mendeleev'in onunla bir ilişkisi yoktur.

Kurgusal rüya

Gerçekten hayalini kurmuş bir insan gerçekten hayal mi?Onu ünlü yapan bir tablo? Peygamber rüyalar da Mendeleev Dmitry Ivanovich'i hiç görmemiş, bu makalede hayattan elde edilen ilginç gerçekler. Bilim adamının, rüyasında gördüğü elementlerin periyodik tablosunun efsanesini duyduğunda bile rahatsız edildiği bilinmektedir. Yaklaşık yirmi yıldır yaratılmasında çalıştığını, ancak bir rüyada görmediğini, dolayısıyla bu tür ifadelerin çalışmalarını devalüe ettiğini söyledi.

d ve Mendeleev hayattan ilginç gerçekler

Periyodik kanunun açıldığı bilinmektedir.Şubat 1869'da Dmitry. Bu, olağanüstü bir kimyager iş gezisine çıktığı zaman oldu. Daha sonra kimyasal özellikler ve kütle arasında bir bağlantı olduğunu ona vurmuştur. Mendeleyev başıyla çalışmaya gittiği için planlanan yolculuk ertelenmek zorunda kaldı.

Sıradışı hobi

Hayattan başka ilginç gerçeklerMendeleyev? Kısacası, uzun yıllar boyunca parlak kimyacıya çok fazla zaman ayıran muhteşem hobiyi anlatmaya değer. Bugün kimseye bilinmeyen Dmitry'nin tutkusu valizlerin imalatıydı. Şaşırtıcı bir şekilde, Moskova ve St. Petersburg'da, efendinin en göze çarpan bavul davalarının itibarını kazanmayı başardı.

Mendeleev biyografisi hayattan ilginç gerçekler

Tabii ki, tüccarlarbilim adamı bavulları, ürünlerin bilimin armatüründen aldıkları gerçeğinden gurur duyuyorlar. Bununla birlikte, sadece Dmitry'nin o zamandan beri sahip olduğu şöhret değil, onlara dönüşmesini sağladı. Bu şeylerin olağandışı yüksek kaliteli ve dayanıklı olması ilginçti. Çarpıcı güçleri, yapıştırıcının oluşturulması için diğer tarifleri inceledikten sonra dehaların durduğu özel bir tutkal karışımı yardımıyla sağlandı. Ne yazık ki Mendeleev tarafından icat edilen yemek tarifi, onu tanıtmak istemediği için, soyundan gelenler için bir gizem olarak kaldı.

Aynı zamanda yetenekli bir bilim insanı olduğu bilinmektedir.Kitapların iç içe geçmesinden zevk alıyordu, portreler için tasarlanan çerçeveleri beğendi ve yapıştırdı. Hobileri onun rahatlamasına ve işten dinlenmesine yardım etti.

Mevcut olmayan bir bonus

Nobel ödülü sahibi olmak çok garipÖdül hiçbir zaman D. I. Mendeleyev olamazdı, hayatımızın ilginç gerçekleri bizim tarafımızdan kapsanmıştı. Büyük kimyacının aday sayısında üç kez yer aldığı belirlenmiştir. Ancak, İmparatorluk Bilimler Akademisi üyeleri tarafından yürütülen gizli oylama ile adaylığı sürekli olarak başarısız olmuş, bilim insanının adayı sadece yabancıdır.

Mendeleev'in hayatı ve aktivitelerinden ilginç gerçekler

Ünlü bir kimyacının yaşamını araştıran biyograflar, bu yanlış anlaşılmayı yandaşların ilgisini çekiyor, aynı zamanda iktidarı alan üst düzey yetkilileri memnun edemiyor.

Balonlu uçuşlar

Hayattan başka ilginç gerçekler var veMendeleyev'in faaliyetleri? Parlak bilim insanının uçak tasarımında uzun yıllar çalıştığı bilinmektedir. Kimyager bu nedenle üst atmosferik katmanlardaki nem, basınç ve sıcaklığı araştırmak istedi. Hacmi 3.600 metreküp olarak gerçekleşti stratosferik balon projesi, 1875 yılında Dimitri tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca motorlu kontrollü bir balon fikrinin de yazarıdır.

Bilim insanının sadece gelişmemiş olması ilginçtir.Ayrıca projeler ancak hayatının tehlikeye düşünmeden, balonlar üzerinde uçmaya mutlu. Bu 1878 yılında oldu ilk kez, o Mendeleev Henri Giffard bir balonla havalandı sonra olmasıydı. Yeni bir uçuş, o Klina kentinde dokuz yıl sonra yaptı. Ancak, en aşırı macera kimyager içinde o havada "Rus" sıcak hava balonu yükseldi zaman yalnız, 1887 yılında karar verdi. Topun uçuş yüksekliği üzerinde üç bin metre olduğu biliniyor.

Genel olarak, tehlikeli bir macera yaklaşık üç saat sürdü, bu da tam bir güneş tutulması hayranlığı için Dmitry için yeterli ve aynı zamanda basınç ve sıcaklık kaydetti.

Bilim adamı-casus ve dumansız barut

Başka hangi okuyucuları öğrenmek için değerMendeleev'in biyografisi, adı bilim tarihine sonsuza dek damgasını vuran parlak bir kimyacının hayatından ilginç gerçekler? Az sayıda insan, Dmitry'nin kendini ve endüstriyel bir casusun rolünü denemek için şansı olduğunu biliyor. 1890'da yetkililerin temsilcileri yardım için bilim adamına döndüğünde oldu. Hükümet, satın almak için çok pahalı olan dumansız barutun yaratılması için dikkatlice gizlenmiş reçete ile ilgilendi.

Mendeleev görevi yerine getirmeyi üstlendi,o ne raporlarının gerekli yabancı ülkeleri (Fransa, Almanya, İngiltere) demiryolu. Yetenekli kimyager sonra Rusya'ya yaptı, barut tarifi çözülmeye zor değildi. Müthiş olduğunu iyi gizlenmiş yabancıların Dmitry bilgileri kolayca serbestçe kullanılabilen raporların, elde edilen.

Petrol pompalamak için boru hattı

Tabii ki, hepsi yukarıda listelenmemişMendeleev hakkında ilginç gerçekler - periyodik tablonun yetenekli bir mucidi. Bu kimyacının, inorganik kökenli petrol teorisinin yazarı olduğu bir sır değildir. Dmitry, fraksiyonel damıtma için bir plan geliştirdi. Bilim adamı, ocaklarda petrol yakmanın imkansız olduğu sonucuna gelen ilk kişi oldu.

Mendeleyev'in faaliyetleri sayesindepetrol işletmelerinin sahipleri, petrol tanklarının taşınması için, alışılmışın dışında, wineskins kullanılmaması gerektiğini öğrendi. Dmitry tarafından sağlanan ikna edici rakamlar petrol taşımacılığının bariz faydasını toplu olarak kanıtladı. Ayrıca, petrol ürünlerinin bulunduğu yerlerde işlenmesi için inşaat fabrikaları önerdi.

Onurunda adı geçen bir kimyasal element

Mendeleyev'in yaşamından 10 ilginç gerçek olabiliryukarıda oku. Ancak, Mendelei'den bahsetmedikçe liste tamamlanmayacaktır. Periyodik tabloda kimyasal element, No. 101 bulunan haklı bu onuru kazanan yaratıcısı, onuruna ismini alınır. Mendeleevius 1955'te yapay olarak yaratıldı.

Kendi geliştirirken bile ilginçtir.Bilim insanı, bilim adamları tarafından henüz keşfedilmemiş olan elementler için kurtardığı boş hücreleri ortaya çıkardı. Daha sonra bu elementlerin kimyasal ve fiziksel özellikleri tablonun periyodikliği kullanılarak belirlendi.

Bilmem gereken başka ne var?

Gerçekleşen olaylar hakkında fikir sahibi olmakBir bilim insanının hayatı, bir nevi Dmitry Mendeleev'in ne olduğunu daha iyi anlayabilir. Makaleden kısaca açıklanan hayattan ilginç gerçekler bunu anlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca ünlü bilim adamının portresinin birçok yetenekli sanatçı tarafından yazıldığını da ekleyebilirsiniz. Mesela, onun imgesi İlyas Repin tarafından tuval üzerinde yakalandı.

İlginçtir ki, kendini resmetmekten hoşlanıyordu.Ancak Mendeleev, diğer insanların fotoğraflarını eleştirmeyi ve kendi yazdıklarını söylemeyi tercih etti. Ayrıca, serbest zaman yetenekli bilim insanlarından bazıları müziğe adanmıştı, özellikle de Beethoven'in çalışmalarına hayranlık duyuyordu, ama diğer favori bestecileri vardı.

Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 2019

Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 2019

Related news

 • İngilizceyi ne kadar hızlı öğrenebilirim Bu kolay
 • Sufle Nasıl Yapılır
 • Narin Triko
 • THY Avrupa Liginde haftanın en değerlisi Jan Vesely

 • Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 69

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler


  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 54

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 71

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 49

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 33

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 85

  Dmitry Mendeleev: bir Rus bilim adamının hayatından ilginç gerçekler 50