Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 2019

Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 2019
22.08.2019

Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 87

Dinyeper'in sol kolu. Dinyeper Nehri'nin sağ kolları

Dinyeper, Avrupa'daki beş büyük nehirden biridir veUkrayna'nın ana suyoludur. Su akışının uzunluğu 2,285 km'dir. Rusya Federasyonu topraklarından, Beyaz Rusya devletinden akar ve çoğunun Ukrayna'dadır. Dinyeper toplama alanının toplam alanı 500 bin metrekareden fazladır. km.

Dinyeper kolu

Dinyeper, ormanın bataklığından kaynaklanırValdai Upland'ın güneyindeki (bölgesel olarak - Smolensk bölgesi) Okovsky ormanı. Suları Karadeniz'e, Dinyeper-Hap Haliçine taşıyor. Dinyeper'in en büyük kolları bulunduğu için, Ukrayna topraklarında akarsu daha bol hale geliyor. Zaporozhye ağız olarak kabul edilir. Kuzeyden daha yakın olan nehir yatağı, Khortytsya'nın kayalık adasını yıkayan iki kola ayrılmıştır. Buradaki vadi yaklaşık 4 km'lik bir genişliğe, ancak 20 km'ye kadar çıkmaktadır.

Dinyeper'in en büyük nehirlerden biri olması gerçeğine rağmenAvrupa'nın çok sayıda kol kolu, övünemez. Eşit olmayan şekilde dağıtılırlar. Dinyeper Nehri'nin kolları, en büyük miktarın üst sınırlarına yoğunlaşmıştır. Ukrayna'nın ana su akışına akan tüm nehirlerin toplam sayısı 15 000'den fazladır.

Berezina Nehri

Berezina, Beyaz Rusya'nın en uzun nehri,Dinyeper'in en büyük sağ kolu. Akarsu uzunluğu 613 km'dir. Kaynağı Berezinsky doğa rezervi, mevcut güney. Dinyeper, Gomel bölgesinin Beregovaya Sloboda köyü yakınlarında akar.
Nehrin toplama alanı yaklaşık 25.000 kilometre karedir. km.

Dinyeper'in sol kolu

Dinyeper Nehri'nin sağ kolları çok suludur. Ana arterin ana beslenme kaynağıdırlar. Berezina'nın geniş bir kanalı vardır, genişliği 100 ila 300 m arasında değişir, ayrı bir bölgede nehir gezilebilir (500 km). Dik banklar hakimdir, bazen 15 m yüksekliğe ulaşır Doğru eğimler soldan çok daha yukarıdadır. Aralık-Mart arası Berezina buz katmanı ile kaplıdır. Irmak üst kısmı batırılmış, bu bazı hayvan türlerinin, özellikle bizon ve ayıların nüfusu için çok iyi bir yer. Bölgede birçok kuş türü de yuva yapıyor. Nehir, pike, levrek, pike levrek, yayın balığı, çipura ve kabak sazanı olmak üzere yeterli sayıda balık içerir. Bu sayede Berezina balık tutmak için favori bir yer.

Pripyat Nehri

Dinyeper'in bir başka sağ kolu Pripyat nehridir. Uzunluğu 775 km. Nehir Belarus ve Ukrayna topraklarında akar. Havza alanı 114 kilometrekaredir. km. Nehrin kaynağı yakındaki yerdedir. Azgın Smolars (Volyn Bölgesi). Kanalın genişliği kaynaktan kaynaktan ağza kadar artar. Akımın başlangıcında, bu 40 m ve Dinyeper yaklaşımı 4 km genişler (nehir doğrudan Kiev rezervuarına akar). Aralık ayından Mart ayına kadar buzla kaplı, sonra uzun bir buz kayması var - neredeyse iki ay. Karışık tip bir gıdaya sahiptir.

Dinyeper Nehri'nin kolları

Nehrin aktığı yere yakın Pripyat, yapay olarak kurutuldu ve su bypass kanalına aktarıldı. Bununla birlikte, çeşitli çalışmaların sonuçlarına göre, tehlikeli radyonüklidlerin nehrin suyunu taşıdığı ve bu nedenle rekreasyon ve balık avcılığının arzu edilmediği tespit edilmiştir.

Teterev Nehri

Kara Orman Tavuğu, Dinyeper’in sağ koludır.Kiev Rezervuarı. Nehrin uzunluğu 365 km olup, havza alanı 15.000 m2'den fazladır. km. Nehir hayatına başlar. Nosikov Zhitomir bölgesi, tamamen Ukrayna topraklarında akıyor. Üst kısımlarda, su akışı yüzeye gelen ve eşikler yaratan kayalık kayalarla temsil edilir. Nehrin ortalama genişliği 20-40 m, maksimum - 90 m Buradaki bankalar yüksek, bazen ormanlarla büyümüştür. Hidroelektrik santral Teterev Nehri üzerinde inşa edildi.

Irpen Nehri

Irpen, Dinyeper'in haklı çıkarıcısıdır. Uzunluğu 162 km, su toplama alanı 3.000 m 2 'den fazladır. km. Kaynak yakındır. Yarovichi (Zhytomyr bölgesi). Üst ulaşılan nehrin dar olduğu - sadece 4-5 m, ağza yakın Irpen 25 metreye kadar genişleyen bu su yolu, farklı balık türlerinden çok zengindir. Burası balık tutmak için uygundur. Altmışlı yıllarda nehrin üzerine çok sayıda kilit-düzenleyici inşa edilmişti, bu sayede bu bölgenin bataklığıyla başa çıkmayı başardık. Nehrin yiyecekleri çoğunlukla kar ile karıştırılır.

Desna Nehri

Desna - ana nehrin en büyük sol koluUkrayna 1,130 km uzunluğunda. Sulama alanı 88 bin metrekaredir. km. Nehrin kaynağı turba bog Golubev Mokh (Smolensk Upland) 'dir. Üst erişimlerde su yolu düz bir araziden geçmekte, alçak, bataklıklı bankalara sahiptir. Buz Desna, aralık ayından mart ayına kadar kapalıdır. Nehir yatağı kıvrımlı, bazen 450 m genişliğe ulaşıyor Ortalama derinlik 3-4 m, maksimum derinlik 17 m.

Dinyeper haklı

Desna 30'un üzerinde büyük koltuğa sahip. Nehrin uzunluğu boyunca yapay barajlar ve kanallar yoktur, bu nedenle ilkbaharda ağır şekilde dökülmektedir. Bu özellik, burada çok sayıda bulunan balıkların yumurtlamasına katkıda bulunur. Ayrıca Desna boyunca taşkınlar nedeniyle çok sayıda göl bulunmaktadır.

Vorskla Nehri

Vorskla, Dinyeper’in sol koludur.464 km uzunluğundadır. Nehrin kaynağı, Orta Rusya Yaylası'nın (Belgorod Bölgesi) batı yamacıdır. Su toplama alanı 14 bin metrekareden fazladır. km. Nehrin genişliği bazı bölgelerde 10 km'ye ulaşır. Vorskla'nın bankaları düzensizdir: Doğru olan dik, sol eğimli, çoğu kez bataklıktır. Nehir yatağı kıvrımlıdır ve derinliği 2-4 m'dir, alt kısım kumludur, genellikle kıyıda açık kumsalları bulabilirsiniz. Karışık tipte bir yiyecek. Nehir, aralık ayında buzla kaplıdır ve mart ayında açılmıştır. Tüm su yolu boyunca kilitler ve barajlar inşa edildi.

Dinyeper büyük kolları

Hayvan dünyası da burada zengin. Yabani tavşan, tilki, yaban domuzu, karaca ve birçok kuş türü vardır. Vorskla'da balıklar bulunur: sazan, sazan, çipura, pike, levrek, vb. Kıyı boyunca karışık tipte ormanlar vardır.

Sula Nehri

Dinyeper'in bir başka sol kolu Sula Nehri'dir. Onun uzunluğu 363 km. Avlanma alanı 18 500 metrekaredir. km. Nehrin hareketi Orta Rusya Yaylası (Sumy bölgesi) üzerinde başlar. Batı yönünde akar, Dinyeper izdihamında dallı bir delta oluşturur. Nehrin taşkın yatağı turba bataklıkları ile dolup taşmaktadır. Bölgenin her tarafına uzanan bir sarım yatağı vardır. Kanalın genişliği 15 ila 75 m arasındadır, tabanın bir silt karakteri vardır ve bankalar bazen diktir. Karışık gıda türü hakim, su mineraller ve iyot açısından zengindir. Nehrin bir kısmı gezilebilir. Ancak Sula'nın su temini ve sulama için kullandığı ana değer. Buralarda zengin bir bitki örtüsü ve fauna var.

Samara Nehri

Samara 320 km uzunluğundaki Dinyeper sol koltuğudur. Nehrin kaynağı Donetsk sırtının batı kısmında, Donetsk bölgesinde. Doğrudan Dinyeper rezervuarına akar. Havza alanı 22.000 metrekareden fazladır. km. Nehir yatağı kıvrımlıdır, ortalama genişlik 40-80 m, maksimum 300 m'dir.Nehrin yemeği karışık tiptedir, kışın buz dengesizdir. Bazı mevsimlerde, su tamamen donabilir.

Dinyeper Nehri'nin sağ kolları

Samara'da, ichthyofauna çok sayıda türle temsil edilir: crucian, pike, levrek, gobies, pike levrek ve diğerleri: Nehir lavabasında ekonomik ihtiyaçlar için kullanılan barajlar vardır.

Trubezh Nehri

Trubezh, Dinyeper'in sol koltuğudur.km. Havza alanı yaklaşık 5,000 metrekaredir. km. Nehrin kaynağı yakınlarda geçer. Petrovsky Chernihiv bölgesi. Trubezh, Kanev rezervuarına düşer. Su akışı karla beslenir. Nehir vadisinin genişliği 5 kilometreye kadar, nehrin derin kısımları - 10 metreye kadar, Trubezh Kasım ayı sonunda donmuş, Mart ayında buz kayması başlıyor. Bu nehir üzerinde eski mimarisi ile ünlü büyük bir Ukrayna şehri olan Pereyaslav-Khmelnytsky yer almaktadır.

Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 2019

Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 2019

Related news

 • İncirli kek tarifi
 • Yıl boyu müthiş bir tatil, bir Leader-Land su parkı, Novosibirsk
 • FERMUARLARDAN GÖKKUŞAĞI RENKLERİNDE BAYAN CÜZDAN
 • Yetenekli Kuaför
 • Penti Bikini ve Mayo Modelleri

 • Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 27

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları


  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 51

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 57

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 86

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 23

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 60

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 56

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 65

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 83

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 54

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 48

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 1

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 62

  Dinyeperin sol kolu. Dinyeper Nehrinin sağ kolları 5