Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 2019

Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 2019
17.07.2019

Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 3

delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme

Bir türün bireyleri arasındaki değişkenliğin belirlenmesi, evrim teorisinin gelişiminde önemli bir adım atılmasını mümkün kılmıştır. Uyarlama için bu özelliğin kavramı ve anlamı, makalemizde ele aldığımız konular.

Değişkenlik nedir?

Değişkenlik organizmaların yeteneği olarak anlaşılmaktadır.Bireysel ve tarihsel gelişim sürecinde yeni özellikler ve özellikler edinme. Bu özellik, habitatın koşullarına adaptasyonunun sonucudur. Bu nedenle, bir örnekte, aşağıdaki fotoğrafın gösterdiği türlerin bireylerindeki değişkenlik, insan ırklarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Mongoloidlerin gözlerinin dar bir kısmı ve sarı ten rengi oluşmuş ve güçlü kumlu rüzgârların sürekli olarak üflendiği Asya steplerinde yaşayan insanların genotipine yerleşmiştir. Ve Negroidlerin siyah derisi, Afrika çöllerindeki yaşamın bir sonucudur.

Aynı türdeki bireylerde değişkenliğin belirlenmesi

Değişkenlik türleri

Aynı türdeki bireylerde değişkenliğin belirlenmesiyeni işaretlerin miras alınamadığını gösterdi. Bu deney sırasında kanıtlandı. Laboratuvar fareleri kuyruklar tarafından kesildi ve daha sonra bunları çaprazladı. Böyle bireyler daima kuyruklu çocuklara sahipti. Bu çeşitlilik kalıtsal olmayan ya da modifikasyon olarak adlandırılır. Yeni belirtiler genetik aparatları etkiliyorsa, onu belirli bir seviyede değiştirirse, değişkenlik kalıtsaldır.

aynı türden bireylerde değişkenlik

Modifikasyon değişkenliği

Çocuk bulmacasını hatırla: "Kış beyazında ve yaz griinde"? Bu, bir türün bireylerindeki değişkenliğin tanımlanmasıdır. Bilim adamları, tavşanın rengini değiştirmenin sinyalinin hava sıcaklığı değil, güneş ışığı miktarı olduğunu kanıtladılar. Bu kanıtlamak kolaydır. Sıcak mevsimde kafese ya da büyük kuş kafesi ile tavşanları koyulaştırmak için bir süre sonra "beyaz kat giyecek".

Aynı türdeki bireylerde modifikasyon değişkenliğibitkiler Strelolist örneğinde göz önüne alınabilir. Suda yetişir. Su altında bulunan bu bitkinin yaprakları, şerit benzeri bir şekle ve üstünde - süpürür. Habitat koşullarındaki değişim de onların formunda bir değişikliğe yol açar. Bütün bitki su altındaysa, tüm yapraklar bir bant şeklini alır.

Tüm semptomların etkisi altında değişebilirçevresel koşullar. Böylece, güneş ışınlarının etkisi altında cilt rengi değiştirilebilir. Ancak kan grubu herhangi bir koşuldan etkilenmez. Bu özellik, diğerleri gibi, devralınır.

Bir bitki türünde bireylerde değişkenlik

Kalıtsal değişkenlik

Genetik aparatı etkileyen değişiklikler,kalıtsaldır. Çevresel koşullara bağlı değildirler ve gen rekombinasyonu veya mutasyonlarından kaynaklanırlar. Onların özelliği rastgele ve yönsüz bir karakterdir. Bir türün bireyleri ve yakın ilişkili organizmaları arasındaki değişkenliğin belirlenmesi, ünlü bilim adamı NI Vavilov'un araştırmasına konu olmuştur. Onların sonucu, homolojik serilerin yasasıdır. Özü, bazı türlerde görülen kalıtsal değişimlerin, orijinale yakın diğerlerinde de ortaya çıkabileceği gerçeğinde yatmaktadır. Örneğin, albinizm, tüm omurgalı sınıflarının temsilcileri için tipiktir. Bu mutasyon, hem balıkta hem de memelilerde bulunur.

Yani, canlı organizmalar farklı olarak var olabilirler.formlar. Bu özellik değişkenlik olarak adlandırılır. İki çeşit olabilir. Modifikasyon bireylerin habitatına bağlıdır ve genotipte sabit değildir. Kalıtsal değişkenlik, kalıtsal materyalde bir değişiklik ile ilişkilidir. Bu işaretler bir dizi nesilde aktarılır. Değişkenlik, adaptasyonların ve evrimsel dönüşümlerin ortaya çıkmasında önemli bir faktördür.

Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 2019

Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 2019

Related news

 • Ümit Besen Şarkıları
 • Palmiye Misk Kedileri Dünyanın En Pahalı Kahvesi İçin Tutsak Ediliyor
 • Biz Şimdi Ayrılıyor Muyuz
 • Özel günlerin tadımlık lezzeti: Mırra
 • Yeni doğan bebekler için cilt bakımı için Tıklayın

 • Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 18

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme


  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 86

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 22

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 14

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 64

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 23

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 55

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 23

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 48

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 33

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 21

  Delil ve deneyler: bir türün bireylerde varyasyonu belirleme 34