BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 2019

BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 2019

BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 17 14.02.2019, 00:42

BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz

BodyTR olarak özgün seslere çok değer verdiğimiz için eli kalem tutanlara bir davet yollamak istedik. Eğer bu davetle ilgilenmiyorsanız lütfen ilgileneceğini tahmin ettiğiniz kişilere iletiniz.

BodyTR onlarca farklı ve özgün düşünceli yazarın bir arada olduğu bir yer olmayı amaçlar.

BodyTR için uzman isimlerle irtibata geçerek yazılarını yayınlamak için izin istiyorum, sitemize bu izni veren uzmanlara çok teşekkür ediyorum. Ama çok yoğun olduğum şu günlerde tek başıma ulaşabileceğim insan sayısı sınırlı olduğu için böyle bir ilan/davetin yararlı olacağını düşündüm.

Konunuzda resmen uzmansanız sitedeki uzman yazarlar bölümünde, değilseniz yazarlar bölümünde kendi köşenizi oluşturabilir ve yazılarınızı tüm dünyayla paylaşabilirsiniz. Sağlıklı yaşam ve egzersiz hakkında sitenin konularına uygun her yazı sitemizde yayınlanabilir. Yazılarınızın güvenilir ve kalıcı bir sitede yayınlanmasını istiyor, kontrolün sizde olmadığı sitelerde deyim yerindeyse havaya yazmak istemiyorsanız bodytr.com’da bir köşeniz olabilir.

Elbette yazınızın yayınlanabilmesi için bazı kıstaslarımız var, bu kıstasları oluştururken sevgili Süleyman Sönmez’in sitesinde yayınladığı ndan esinlendim ve bizde de böyle bir şey olmalı diyerek aşağıdaki ilkeleri yazdım.

 

BodyTR Yazar İlkeleri

Yazmak gelişigüzel klavye kullanmaktan fazlasıdır, her yazı özen ve çalışma ister.Yazılarım için maddi bir karşılık beklemem bu sebepten yazı yazma zorunluluğum yoktur. Bu sayede sadece içimden geldiği zaman yazarım. Yazmayı sevdiğim için yazarım. Eğer yazılarım için maddi bir talebim olursa, düzenli olarak sitede yazıyorsam editöre bunu bildiririm,ve bu yönde bir anlaşma yaparsam bunu okuyucularıma duyururum.

Yazılarımda kullandığım görseller ve diğer yardımcı dosyalar için telif haklarını (Copyright) bilir ve bunlara uyarım. Tüm Hakları Saklıdır (All Rights Reserved) ve Bazı Hakları Saklıdır (Some Rights Reserved, Creative Commons) ibarelerinin ayırdını yapar, bunların ne anlama geldiğini bilir ve gereğini yerine getiririm.

Yazılarımda bilgi vermek zorunda değilim, sadece düşüncelerimi de paylaşabilirim. Ama bilgi verirsem bunun doğruluğundan emin olmak için gerekli araştırmaları yaparım. Bilgi vermenin sorumluluk gerektirdiğini bilirim. Gerekiyorsa yararlandığım kaynağı veririm. Kimseye yeterince araştırmamaktan kaynaklanan yanlış bilgi vermem.

Yazılarım özgündür, taklit değildir ve tamamen bana aittir, yazımın içinde alıntı varsa tırnak içinde, italikle ya da başka şekilde bunu belirtir, orijinal kaynağı da söylerim. Yazılarımı imkanlarım çerçevesinde tasdikletirim (tasdix kullanarak, kendi adıma taahhütlü posta yollayarak, notere tasdik, basılı yayınlatmak vb.), bunları yapamazsam Google Cache kayıtlarıyla ilk yazan kişi olduğumu ispatlarım.

Yazdığım yazıların her yaştan ve her kesimden insanın ziyaretine açık bir sitede yayınlandığını bilir ve kullandığım kelimelere dikkat ederim. Yazımda bahsettiklerimi uygulayabilecek insanlar olduğunu bilir ve uyarmam gerekiyorsa mutlaka uyarırım.

Okuyucularımı potansiyel ticari müşteri yerine koyarak, organik bağım olan herhangi bir şirket, marka ya da ürünü öne çıkarıp tanıtımını yapmaya çalışmam. Eğer övgülü bir tanıtım yapacaksam da bunu yazımın başında açıkça belirtirim.

Yazdığım yazılarda başka insanlara hakaret etmem ve kimseyi hedef göstermem, eğer bir şeyi eleştirmem gerekiyorsa bunu saygı ve nezaket kuralları içerisinde yaparım. Eğer bir şeyi hicvedeceksem de bunu terbiye sınırları içerisinde yaparım.

Saygı ve hakkaniyet sınırları içerisinde yazılan olumsuz eleştirilerin de yazımın altında yayınlanacağını bilirim. Canımı sıkıyor diye hiçbir yorumun haksızca silinip, bastırılmasını istemem, gerekiyorsa kendim o eleştiriye yanıt veririm.

Okurlarımı ve mesajlarını aşağılamam, bana yazan herkesin bir insan olduğunu bilir, saygı ve özveriyle yanıt veririm.

Yazdığım siteyi evim gibi görürüm ve yazılarımla kirletmem, buradan insanlara nefret dolu yazılar yazmam. Eğer sağlıklı yazı yazacak ruh halinde değilsem yazmam. Herhangi bir kişiyi hedef gösteren yazılar yazmam. İnsanlara yararlı olamayacak, okuyanlara keyif bile vermeyecek bir yazıyı sırf egomu tatmin için yazmam.

Bana ve yazdıklarıma inanan, güvenen insanların güvenlerine asla hıyanet etmem.

Yazılarımı bitirmeden, gelişigüzel yayınlamam, tamamlandığıma emin olduğumda kontrol eder ve öyle yayınlarım.

Ben izin verdiğim müddetçe bu sitede yazılarımın yıllarca kalacağını bilirim. Eğer bir gün yazılarımda belirttiğim bilgi ya da düşüncelerimden biri yanlış çıkarsa ilgili yazımı asla değiştirmem, sadece gerekiyorsa ilgili yerlere not düşerim, eski yazıyı kaldırmam.

Yazdıklarımı can ve mal güvenliğimi tehlikeye atmayacaksa gerçek adımla yazar ve öyle yayınlarım. Uydurma sanal kimlikler kullanarak yazılarımı yayınlamam, yazılarımın arkasında durur, sorumluluklarını üstlenirim.

Sitede yazmak isteyenlerin yukarıdaki kuralları benimsemesi gerekmekte.

Yazdıklarınız Uçup Gitmesin

 

BodyTR Forumları Şimdilik Başka Bahara Kaldı

BodyTR Forumlarının açılmasını bekleyenler maalesef bir süre daha beklemek zorundalar. Bu konuda forum sistemlerine hakim bir moderatör forumun açılışını hızlandırır, aynı şekilde forumda düzenleme işlerine talip olan sporseverlerden forumlarımızın deneme sürecinde yayınladığım mesajı okumalarını isterim:

Evet, forum kurallarını değişik forumlardan derleyerek oluşturduk, nasıl bir derneğin tüzüğü aşağı yukarı bütün dernekler de aynıysa bir çok forum kuralı da birbirinin aynı ya da çok benzeridir.

Ancak özel sitelerin basmakalıp kurallardan farklı kuralları da olur. Bizde BodyTR olarak bir moderatör kuralları bölümü açmaya karar verdik. Bu kuralları koymamız mevcut olan bir durumdan kaynaklanmıyor, ileriye yönelik bir tedbir olarak bunu alıyoruz ve nasıl ki moderatörlerin forumcular üzerinde kurallar çerçevesinde belirli hakları varsa, forumcularında moderatörler üzerinde hakları olduğu kuşkusuz.

Henüz hiç bir forumda görmediğim bu moderatör kurallarını belki de ilk kez bizim forumumuzda uygulanacak.

Co Moderatör, Moderatör, Genel Moderatör ve Admin Kuralları

1-) Forumdaki yöneticiler de [admin, genel (super de deniyor) moderatör, moderatör ve co-moderatörler] birer forum üyesidir ve site kurallarını okuyup kabul etmiş sayılırlar, bu kurallar onları da bağlar.

2-) Yöneticilerin görevi kullanıcılara, kullanıcıların görüşlerine müdahale etmek değildir. Yöneticilerin görevi forumu geliştirmek, düzenlemek ve korumaktır. Forumun görevi insanlara yararlı olmaktır.

3-) Yöneticiler forumdaki konular hakkında birer otorite değildir ve kesinlikle öyle görülmemelidirler. Onun için moderatörleri hiç tanımadan onlara direkt “hocam, üstad vb.” uzmanlık da belirten hitaplarla yaklaşılmaması önerilir.

4-) Yöneticilere diğer kullanıcılara verilmeyen “ikinci hesap açma hakkı” verilmiştir. Bir yönetici eğer isterse yeni bir hesap açarak normal bir kullanıcı gibi forumda bulunabilir. Bir bir casusluk değil yöneticinin de “rahat takılma” hakkını kullanabilme seçeneği olarak düşünülmüştür.

5-) Yöneticilerde sonuçta birer insandır ve her insan gibi hata yapabilirler, elbette bir kullanıcı hata yapmayacağı umuduyla yönetici yapılır ama hiç kimse “eksiksiz, kusursuz ve asla hata yapmayan” sıfatlarına sahip değildir. Bunun için yöneticilerin yanlış bir iş yaptığına inanıyorsanız :

* Öncelikle forum kurallarını okuyun ve yöneticinin size yaptığı uygulamaya dayanak olan kuralı öğrenin, belki de haksız olan sizsinizdir.

* Size verilen uyarının ya da cezanın kurallara uygun olup olmadığına bakın ve kimse için kuralların çiğnenmeyeceğini bilin.

Bunlara rağmen hâlâ yöneticinin haksız olduğunu düşünüyorsanız endişe etmeyin gerçeği anlatarak hakkınızı almanız çok kolay;
* Yöneticiler kendilerine bağlı yöneticilerin, adminler ise bütün yöneticilerin hareketlerini izleyebilmektedir. Yöneticinin bağlı olduğu forumun bir üst yöneticisinin e-postasına şikayetinizi yollayın, eğer 2 gün içinde cevap alamazsanız forum admininin e-postasına (tabi ilgili moderatörün 2 gün içinde şikayete cevap vermediğini de belirterek) bir şikayet mesajı daha yazın. Admin olarak her mesajı 3 gün içinde cevaplayacağımı taahhüt ediyorum.

6-) Bir yönetici temelde bir kullanıcı olduğundan her başlık altında yönetim özelliğini öne sürmeden normal bir kullanıcı gibi normal bir şekilde görüş bildirebilir, yorum yapabilir, bilgi verebilir, tartışabilir. Başlıklarda forum konularıyla (kurallarıyla değil) ilgili bir tartışmada yönetimden biriyle tartışmanız olağandır, çünkü tartışma bazen doğruya götüren güzel bir süreçtir. Sizinle tartışan yöneticiyi bir kullanıcı gibi görün ve onunla yaptığınız tartışmayı yönetimle yapıyormuş gibi hissetmeyin.

7-) Yöneticilerin forum kurallarına uygun olmak koşuluyla istedikleri gibi forumda paylaşımda bulunacaklarını yukarıda söyledik. Bu durumların dışında bir yöneticiyle kesinlikle kurallar ve yönetim konusunda tartışmaya girmeyin. Unutmayın, içinde bulunduğunuz forum kullanıcı odaklı ve daima kendini geliştiren aktif bir forumdur. Kurallarla bir sorununuz varsa bunu kurallar başlığında, başlık kilitliyse başlıktaki e-posta adresinden yöneticiye bildiriniz, yönetici uygun (bana uymasa da akla uygun her öneriyi tartışmaya açarım.) görürse kural değişikliği önerinizi tartışmaya açacaktır.

😎 Bir yönetici paylaşımda bulunurken kurallara uygun olarak istediği gibi davranabilir ancak yönetim işleri yaparken hiç bir üyeyle samimi olmamalıdır. Resmi ve mesafeli bir duruş göstermelidir. Eğer yönetimden aldığınız bir mesajı laubali, çirkin vb. buluyorsanız lütfen bunu şikayet ediniz.

9-) Hiçbir yönetici spam (otomatik reklam yapan üye) benzeri sebepler dışında bir üyeyi tek başına engelleyemez ya da silemez. Forumdaki her üyenin engellenmesi ya da bir kaç gün girememe cezası alması yönetim forumlarında (evet normal kullanıcıların göremediği böyle bir bölümümüz var.) tartışılır ve öyle karara bağlanır, bu süreç ilgili üyeye haber vermeden yapılmaz.

10-) Yöneticiler hiç bir üyeyi görüşlerinden ötürü yargılayamazlar demiştik, bu sebepten hiç bir üyeyi görüşlerinden ötürü uzaklaştırmayı yönetim kuruluna teklif edemezler. Ancak forumumuzdaki yazılar herkese açık olduğundan;
* Alenen, defalarca, ve ısrarla ve herhangi bir şey anlatmaksızın kanunlara aykırı gelinmesini isteyen yazılar yazan üyeler ( örneğin: kötü bir iş yapan birinden bahsederken “öldüreceksin böylelerini” demek bir şeyler anlatan bir tepki cümlesi olarak kabul edilebilir ama sürekli şiddetten bahseden ve şiddeti öneren mesajlar yazmak uyarı almanıza sebep olur.)
* Yukarıdaki gibi sürekli ve nedensiz olarak genel ahlaka aykırı mesajlar yazmak

Üyeliğinizin değerlendirilmesine sebep olacak davranışlar arasındadır.

11-) Yöneticiler forumun sağlığı için mesajlarınızdaki cümle kurulumunu, içeriğini değiştiremez ama yazınızdaki yanlış cümleleri düzeltebilir. Bunu yaptıkrtan sonra size otomatik bir mesaj gelir, lütfen bu mesajı dikkate alın ve sonraki mesajlarınıza daha çok dikkat ederek aynı hataları tekrarlamayın. Aynı hataları sürekli tekrarlayan üyeler iyi niyetli olsalar bile yönetimden uyarı ve ceza alırlar gerekirse forumdan uzaklaştırılırlar. Bunun için lütfen forumu ve yazdıklarınıza gerekli özen ve önemi gösterin.

12-) Yöneticiler diğer forumlardaki gibi işin kolayına kaçmak yerine forumdaki kalite ve duyarlılıktan ötürü üyeler bir hata yaptıklarında onlara kendi yapacakları uyarıyı otomatik mesaj ya da özel mesajla yapmalıdır. Herkesin görebileceği yerlerde bir üyeye “lütfen kurallara uyunuz!, hep yanlış yapıyorsunuz kurallara uysanıza vb.” gibi yazıalr yazılamaz Hiç bir üye forumda alenen küçük düşürülmemelidir. Yapılan yanlış düzeltilmeli ve üye uyarılmalıdır ve bundan diğer üyelerin haberi olmasına gerek yoktur. Üye bundan sonraki mesajlarında da hata yapmakta ısrar ediyorsa yönetici olayı yönetim kuruluna taşımalıdır. Eğer bir üye forum kurallarını hiç önemsemiyor ve ısrarla defalarca çiğniyorsa forumda onu önemsemeyerek çiğneyecektir.

13-) Yöneticiler birer kullanıcı da olsa ve yönetim haklarından başka bir üstünlükleri bulunmasa da forum için değerli ve önemli kişilerdir. Çünkü yaptıkları iş için herhangi bir ücret almazlar ve tek amaçları başkalarına faydalı olmaktır. Yöneticilerin bu yönden öneminin farkına varmalısınız. Moderatörlük yapabilecek kişiler bu işe zaman ayırmıyor, ayırsa özen gösteremeyebiliyor, zaman ayırsa ve özen gösterse de bu sefer yapabilecek liyakatta olmayabiliyor. Başkalarına yardımcı olmak için zaman ve emek veren moderatörlüğü iyi yapabilecek insanlar kolay bulunmuyor. Kıymetini bilelim.

Amacımız; yaratıcı, disiplinli, adil, özgün ve özgür bir site oluşturmaktır.

Evet, aklıma gelen kuralları yukarıya yazdım. BodyTR olarak bazı ilkleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Kaliteyi, kullanıcı memnuniyetini, yeniliği, özgürlüğü, istikrarı vazgeçilemez gören bir site olarak yeni yeni ses vermeye başladığımız internette forum yönümüzle de özel olmak ve ilkleri yapmak istiyoruz.

Yukarıda kurallar forum kuralları gibi sürekli görüşlere açıktır. Henüz art niyetli saldırı almamızın çok düşük bir ihtimal olduğunu öğrendiğim için iki başlığı da açık tutacağım.

BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 2019

BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 2019

Related news

 • İletişim merkezi MTS: hangi durumlarda ve nasıl arayacaksınız
 • Dört zamanlı araba motoru
 • Örümcek Üstünde Şeker Tığ Oyası Yapılışı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Bebek Battaniyeleri İçin Figür Kuzu Yapımı Açıklamalı Videolu

 • BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 73

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz


  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 58

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 3

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 15

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 37

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 6

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 20

  BodyTR’de Yazar Olabilirsiniz 92