Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 2019

Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 2019
16.07.2019

Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 47

Birinci Dünya Savaşı'ndaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı

Birinci Dünya Savaşı'nın savaşları nadiren giyildi.Saldırgan karakter. Savaş durgunluk veriyordu, ama son derece kanlıydı. İstisna, belki de yalnızca Rus komutanlığının Güney-Batı Cephesi üzerinde büyük çaplı bir saldırı düzenlediği 1916'da idi. Bu olay, askeri tarihte Brusilov atılımı olarak iyi biliniyor.

General Brusilov, onuruna ismi verilenbu askeri operasyon, olağan dışı ve kesinlikle yeni bir müdahale taktiklerini uyguladı. Özü, ana yönde güçlü bir darbe ve diğer yöndeki eşzamanlı yardımcı saldırılarla düşmanın savunmasını gevşetmekten ibaretti. Böylece, rezervler ve kuvvetler dağınıktı ve düşman, ana darbeyi itip pozisyonlarını kaybedemedi.

Aslında, Brusilov atılımı askeri sanat tarihinde yeni bir aşamaya geldi.

1916'daki Yüksek Karargah,askeri operasyonların genel resminden yola çıkarak, Kuzey'in desteğiyle Batı Cephesine ana saldırı rolü verildi. General Brusilov başkanlığındaki Güney-Batı Cephesi sadece düşman kuvvetlerini savunmak ve dikkatini dağıtmaktı. Bununla birlikte, Brusilov şahsen, Rus birliklerinin güneybatısından tam çaplı bir saldırı operasyonu yürütmesi konusunda ısrar etti.

Saldırı hazırlığı Brusilov tarafından çok yapıldıdikkatle ve tamamen gizlilik ortamında. Avusturya-Macaristan komutanı İtilaf Devletleri'nin planlarını biliyordu, ancak 1915 başarısız operasyonlarının ardından Rus birlikleri tekrar saldırı eylemleri yapmaya cesaret edemeyeceklerine tamamen güvendiler.

Bu arada Rus orduları bir araya geldiatılım, askerler engeller, üstesinden kurmayı öğrendi - topçu savunma yapılarını ve engelleri kırmak için. Birkaç ay içinde, Güneybatı Cephesindeki birlikler, düşman için ustaca bir şekilde gruplandırıldı.

Sabah 4 Haziran 1916'da geldi, trajikAvusturya-Macar birlikleri. Kör edici bir ölümle bekliyorlardı: binlerce silahın kurtarılan mangallar, kuvvetlendirilmiş güçlendirilmiş pozisyonları toz ve kül haline getirdi. Rus birliklerinin saldırısı, devrimin her noktasında başarılı oldu.

Rus topçuları ve piyade işletildişaşırtıcı derecede uyumlu. Toplar> n> n yang> n> n güvenilir bir biçimde örtülmesi, piyade askerleri sald> rmaya bafllad>. Birbirinden 170-200 adım mesafede, her biri üç veya dört zincir halinde dalgalardılar. Saldırı "haddeleme" idi.

En başarılı ordu General'diKaledin sağda, Lutsk yönündeydi. Lutsk şehri saldırının başlamasından sadece birkaç gün sonra alındı ​​ve düşman Stokhod Nehri'ne 60 kilometre geriye itildi.

Genel Lechitskogo ordusunun Sol kanatta, 120 kilometreye kadar hareket edebildi Prut geçti ve 18 Haziran'da Chernovtsy yakalanan.

Avusturya-Macaristan'ın güçlü direnişiyle karşı karşıya kalan General Sakharov'un ordusu daha az başarılı oldu.

Brusilovsky atılımı, Üçlü İttifak birliklerinin gerçek bir felaketi anlamına geliyordu.

Başarıyı pekiştirmek için,Batı Cephesinden Güney Batı'ya ana darbe. Oran bir süre bekledi ve Batı Gücü Kuvvetler Komutanı General Evert'in hala aktif bir saldırıya geçmesini bekledi. Bununla birlikte, cesaret edemedi ve Haziran ayının ikinci yarısında rezerv birlikleri Brusilov'un elinde hareket etmeye başladı. Evert, Yüksek Komutanlığın baskısı altında Baranovichi yönünde başarısız bir saldırıya geçti.

Almanya, Avusturya ve İtalya aceleyle başladıstratejik olarak önemli Kovel'i korumak için birliklerini Güneybatı Cephesine çekin. Brusilov, Brody ve Kovel'e karşı yeni bir saldırı başlattı, ancak düşman şiddetli direnişle cephedeki durumu istikrara kavuşturmayı başardı. Haziran ayının sonunda, düşmanlıklar yine durdu.

Birçok bakımdan, Stavka'nın kararsızlığı ve hareketsizliği nedeniyle, Brusilov atılımı doğru gelişme ve başarı sağlamadı. Yine de, bu olay 1916 kampanyasında önemli rol oynamıştır.

Avusturya-Macar birliklerinin kayıpları Ruslardan 500 bin kişiye karşı yaklaşık bir buçuk milyon kişiydi. 450.000 Avusturya askeri ve yaklaşık 10.000 subay esir alındı.

Birinci Dünya Savaşı Savaşları böyle bir şeyi nadiren getirdi.Antant birliklerine şans getirdi: Bukovina'nın tamamı ve Galiçyanın bir bölümü kazandı. Almanya Batı Cephesinden 16 tümen transfer etmek zorunda kaldı ve Avusturya tüm Galiçya 7 bölünmelere çevirmek, İtalya yönünde saldırılarını döndü. Türkiye ayrıca iki bölüğünü orada tanıttı.

Brusilovsky atılımı ayrıca, Ağustos 1916’da Romanya’nın İtilayan’ın yanına gitmeye karar vermesine yol açtı.

Böylece, genel yetersizliğine rağmen, bu parlak askeri operasyon, insanlık tarihinin yüzlerce büyük savaşında haklı olarak yer aldı.

Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 2019

Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 2019

Related news

 • Gölgeli Makyaj Nasıl Yapılır
 • Diyanet İşleri Başkanı Görmezden AİHMin cemevi kararına ilk yorum
 • Bir daire yarıçapını bulmak için: öğrencilere yardımcı olmak
 • Ama aslında bataklık nedir
 • Kadınlar için 6 süper yiyecek

 • Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 41

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı


  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 83

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 11

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 85

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 35

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 42

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 82

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 34

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 57

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 82

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 96

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 26

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 57

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 95

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 36

  Birinci Dünya Savaşındaki büyük savaşlar: Brusilovsky atılımı 66