Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

Güzelce konuşmayı öğrenmek nasıl? Bu soru daha eski Yunan hatip Demosthenes sorulur. Okuryazar konuşması için herhangi bir veri yoktu, mektupların yarısını telaffuz etmedi, akciğerler zayıftı ve omzunda sinirli bir şekilde titreydi. Demosthenes yine de bir hatip olmaya karar verdi ve ağzında deniz çakılları işe ve cümleleri telaffuz etmeye başladı. Ve her seferinde eti delen ve dayanılmaz bir acıya neden olan keskin bir kılıç olan omzuna sabitlenmiş sinir seğirmesiyle başa çıkmak için. Bir süre sonra, seğirmeler geçti. nasıl hatip olunurBu yazıda bir uzman yardımı olmadan, parlak bir hatip olmak için nasıl sorusuna bakacağız.

9 Temel Beceriler

Bir hatip olmanın nasıl olduğunu anlamak ve yetkin bir şekilde konuşmayı öğrenmek için, bir kişinin aşağıdaki becerileri ustalaştırması gerekir:

 • Malzemenin doğru seçimi.
 • Konuşma yazma edebiyatının incelenmesi.
 • Konuşmalarınız için bir plan hazırlamak.
 • Konuşma oluşturma becerileri. Metin oluştururken, sözlü konuşmaya uyarlamanız gerekir. İfadeleri doğru bir şekilde telaffuz etmenizi engelleyebilecek sözcükleri hariç tutun, aynı zamanda uzun ya da kötü cümleleri kısa ve anlaşılır şekilde daha iyi ifade edilmelidir.
 • Composure. Bir hatip olmanın nasıl olduğunu fark etmeden önce ve okuma yazma öğrenmeyi öğrenmeden önce ruhsal durumunuzu düşünün. Örneğin, tanınmış bir konuşmacı, heykellerin önünde duran bir konuşma yapmayı öğrendi. Böylelikle halkın kasıtlı olarak kayıtsız kalması için kendini hazırladı ve halkın yanına gittiğinde heyecan tamamen ortadan kalktı.
 • Sahiplik oryantasyon yeteneği. Örneğin, bir doktora veya bir tür bilimsel çalışmaya karşı savunursanız, belli bir süre verilir. Birincisi, tabiki, konuşmanız için bir metin yazmanız gerekiyor ve olması gerekenden bir dakika daha az sürmelidir. Bu, konuşmanın zamanında tamamlanması ve gelecekte nasıl iyi bir konuşmacı olunacağının anlaşılması için gereklidir.
 • Teknik araçların doğru şekilde uygulanması. Güzelce halkla konuşmak, sözlerinizi görsel anlarla tamamlamaya korkmayın, bunlar sunumlar, grafikler vb. Olabilir.
 • İyi bir beceri, soruları cevaplayabilmektirdinleyiciler. Bunun için de önceden hazırlanmalı ve olası sorular için seçenekler düşünülmeli, böylece habersiz yakalanmayacaksınız ve cevabınız laik ve ilginçti.

İyi bir konuşmacı nasıl olunur: ipuçları ve nasıl kullanılır?

Doğru ve güzelce insanlarla konuşmak için basit önerileri hatırlamanız gerekir:

nasıl iyi bir konuşmacı olunur

 • Ses düzeyi açık olmalıdıroptimum ses. Çok yüksek sesle konuşma, insanları gergin yapabilir. Ortalama bir ses seviyesinde çok iyi işitirsiniz, bir şeyi anlayın: ağzınızı açmaya korkmayın.
 • Tonlama kullanın. Düzgün konuşmak gerekirse, hatırlayın: tartışma konusu ilginç olmalı ve dinleyicinizin dikkatini dağıtmalarına izin vermemelidir. İçerik burada en önemli olanı değil, önemli noktaların, soruların sesini ve tonunu vurgulamak için tonlamayı doğru kullanmak gerekir.
 • Konuşmanın hızını ve ritmini gözlemleyin. Yetkin konuşmak gerekirse, konuşma hızını geliştirmek için egzersiz yapmanız gerekir. Burada özel bir teknoloji yok, bir diktafon üzerinde bir konuşma kaydedebilir ve çok hızlı konuştuğunuz ve daha yavaş konuştuğunuz yerleri dinleyebilirsiniz.
 • Hareketleri hatırla. Ellerin hareketlerinin doğru bir şekilde dile getirilmesi, bir hatip olmanın nasıl olacağı sorusunun ana aşamalarından biridir. Bunu yapmak için, sadece bir alete yardım edeceksiniz - aynanın önünde eğitim.
 • Yüz ifadelerinin önemi. Uygun olmalı ve konuşma anına veya konuşmanın konusuna karşılık gelmelidir.
 • Resmi hatırla. Görünüş, unutulmayacak önemli bir adımdır. Ne kadar uzun konuşmayı öğrenirseniz, eğer kot pantolonda ciddi bir iş etkinliğine gelirseniz, size göre ve buna göre tedavi edilir.

Nasıl hatip olunur? Egzersizler ve Egzersizler

Konuşmayı öğrenmek konusunda endişeleniyorsungüzel, yetkin ve kolay? Eğer teoriyi geçtiyseniz, eğitim olmadan hiçbir şey işe yaramaz. Alıştırmalar tüm sürecin çok önemli bir yönüdür ve elbette düzenli olmaları daha iyidir. Doğru konuşma için gereken egzersizleri okumanızı öneririz.nasıl parlak bir konuşmacı olunur

klasik

Nasıl hatip olunur ve güzel bir konuşmayı nasıl anlarsınız? Demosthenes'in günlerinden beri en temel egzersizlerden biri değişmedi. Hem tiyatro oyuncuları hem de gelecekteki yöneticiler için uygundur. Başlangıç ​​olarak, ağzınıza somun çevirmeniz ve doğru ve net bir şekilde yapmaya çalışarak dil twister'ları söylemeniz gerekir. Ama hemen bu yönteme başvurmayın. Bu kuşkusuz önemli bir alıştırmadır, ancak başlangıç ​​olarak konuşma ile ilgili zorlukların düzeltilmesi ile başa çıkmak iyidir. Şu anda, televizyon kanallarındaki spikerler bile konuşmuyor. Sovyet dönemi anonsörlerinin kayıtlarını (tam olarak aynı şeyi yapan) bulmanızı ve örneğin konuşmasını yapmanızı tavsiye ederiz.

Hata denetimi

Başlangıçta konuşan yetkili bir halk içindüzenli olarak nerede hata yaptığınızı anlamalı ve belirlemelisiniz. Ülkenin her bölgesinin konuşmasında kendi ihlalleri vardır. Mesela Muscovites akayut, ama Perm'de kelimeleri "yiyorlar". Şehrinizden olmayan bir kişi sorunlardan bahsederse daha iyi olacaktır. Sonuçta, ihlallerinizi duyamayabilirsiniz, bölgenizde her yerde olabilirler. kendi başına bir hatip olmak nasılYine de, nasıl bir hatip olursun ve bir konuşmanın kamuya doğru bir şekilde nasıl telaffuz edileceğini öğrenin? Kabul edilen edebi normlara dayanarak, hataları hatırlamak ve kampanyayı düzeltmek doğrudur.

"33 Egorki"

Konuştuğunuzda saklamanız gerekiyorNefes almak, özellikle konuşmak için uzun zamanınız varsa. Nefesinizi eğitmek için "33 Egorki" adlı ilginç bir egzersize başvurabilirsiniz. Aşağıdaki metni telaffuz etmek gerekiyor: "Avluda, tepede, 33 Egorki var". Sonra anlatıyoruz: bir kez Egorka, iki .. Egorok yeterli hava kadar uzun olabilir. Tabii ki, 33'e ulaşırsanız daha iyi olur. Bu alıştırma çabucak ölmemenize yardımcı olacak ve yarım saat sürecek bir konuşmadan sonra siz de formda olacaksınız.

Güzel konuşmak için kuralları bilmelisinRusça dil Bu durumda, en iyi arkadaşın aksanlı bir sözlük olacaktır. Düzenli olarak hata yaptığınız kelimeleri telaffuz ederek egzersizleri gerçekleştirin ve bu süreci otomatik hale getirin. Ortak konuşma hatalarını aramak da faydalıdır. Ardından, cümleleri vurgulamak gerekir, örneğin ilk hece üzerindeki stres ile "çeyrek" sözcüğü.

nasıl bir egzersiz ustası olunur

Kendi kendine çalışma için 8 adet uygulamalı egzersiz

 • 1, 2, 3, 4 pahasına bir nefes alın. 5, 6 - 7 - 15 - nefes verme pahasına nefesinizi tutun.
 • Belirtilen yerde bir nefes alarak "33 Egorki" patter sayma telaffuz ve hava akana kadar, ekshalasyon ile devam edin.
 • Diyaframın çalışması. Açık ağızlı aşağıdaki metni söylüyorsunuz (ya da fındıkla ilgili tavsiyelere başvurabilirsiniz):

Üç saat yememeli mi? Bu korkunç!

Boşuna yemek yemedim.

Her zamankinden daha çok yemek istiyorum! ..

Beklemek için üç saat mi? Önemli değil!

Bir karakter var, irade var,

Yapamam - Ben yemem!

 • Kelimelerin ilk önce yavaşça telaffuz edilmesi, daha sonra yavaşlamanın hızlanması için yavaş yavaş hızlandırılması gerekmektedir.
 • Heceleri uzun ve pürüzsüz bir şekilde söyle: mi, anne, anne, biz.
 • İlk önce seslerin karmaşık kombinasyonlarını telaffuz edin, ardından hızlandırın: tlz, jr, kpt, mkrtch, kft, ksht, kzhdo.
 • Zor cümleleri, yavaşça konuşun - hızlı: uyanık kal, postscript, heyecanlı, felsefi, aşırı heyecanlı.
 • Seslerin kombinasyonu bir oyun formunda gerçekleştirilebilir, örneğin: çivi çakma sesi, bükme, hdb, gbdi, at damgalama taklit etme - ptk, ptko, ptkas vb. Her sessiz harf için ve ivme ile.

iyi bir konuşmacı tavsiyesi nasıl olunur

Sonuç olarak

Mevcut egzersizlerin bu küçük kısmıkonuşma ve ses gelişimine yöneliktir. Bu eğitimlere günde 20 dakika verirseniz, bir sese sahip olmayı öğrenecek ve sizi dinlemeye gelen izleyicileri kolayca çıkarabileceksiniz.Related news

 • Başarılı Kırmızı Ruj Sürmenin İpuçları 2019
 • Avustralyanın Oscarı Yılmaz Erdoğanın
 • Beşamel Soslu Fırında Makarna Nasıl Yapılır Videosu
 • Doğumdan sonra kilo vermek ve mideyi çıkarmak - dayanmak, çalışmak ve yememek
 • Ayranlı Poğaça Tarifi

 • Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat


  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat

  Bir hatip olmak nasıl: adım adım talimat