Bir daire yarıçapı

Bir daire yarıçapı

İlk önce, yarıçapın tanımını veriyoruz. Latin radyosunun çevirisinde - "kiriş, tekerlek konuştu". Bir dairenin yarıçapı, dairenin merkezini üzerinde bulunduğu noktaya bağlayan bir çizgi segmentidir. Bu segmentin uzunluğu yarıçap değeridir. Matematiksel hesaplamalarda belirli bir değeri belirlemek için Latin harfini R kullanın.

Radyusu bulma ipuçları:

 1. Dairenin çapı düz bir çizgidir,merkezinden geçerek ve birbirine mümkün olduğunca uzakta bulunan daire üzerinde uzanan bağlantı noktalarını geçerek. Dairenin yarıçapı yarı çapına eşittir, bu nedenle eğer çemberin çapını biliyorsanız, daha sonra yarıçapını bulmak için şu formülü kullanmalısınız: R = D / 2, burada D çaptır.
 2. Üzerinde oluşan kapalı eğrinin uzunluğudüzlem çemberin uzunluğudur. Uzunluğunu biliyorsanız, dairenin yarıçapını bulmak için, kendi türünde bir evrensel formül uygulayabilirsiniz: R = L / (2 * π), burada L çevredir ve π 3.14'e eşit bir sabittir. Sabit π, çember uzunluğunun çapının uzunluğuna oranıdır, tüm dairelerde aynıdır.
 3. Daire, geometrik bir figür,Eğri ile sınırlanan düzlemin bir parçası olan bir daire - bir daire. Bir dairenin alanını bildiğinizde, dairenin yarıçapı R = √ (S / π) özel formülü ile bulunabilir; burada S, dairenin alanıdır.
 4. Yazılı dairenin yarıçapı (kare şeklinde) aşağıdaki gibidir: r = a / 2, burada a karenin yanındadır.
 5. Çevrelenmiş dairenin yarıçapı (dikdörtgen etrafında) aşağıdaki formülle hesaplanır: R = √ (a2 + b2) / 2, burada a ve b dikdörtgenin kenarlarıdır.
 6. Çemberin uzunluğunu bilmediğiniz halde, parçalardan herhangi birinin yüksekliğini ve uzunluğunu biliyorsanız, formülü şu şekildedir:

R = (4 * h2 + L2) / 8 * h, burada h bölümün yüksekliğidir ve L uzunluğudur.

Yazan dairenin yarıçapını buluyoruz.üçgen (dikdörtgen). Üçgende, ne biçiminde olursa olsun, merkezleri köşelerindeki bisectors'ın kesiştiği noktada eşzamanlı olarak tek bir daire yazılabilir. Dikdörtgen bir üçgen, yazılmış dairenin yarıçapı hesaplanırken dikkate alınması gereken birçok özelliğe sahiptir. Görevde, çeşitli veriler verilebilir, bu nedenle onu çözmek için gerekli ek hesaplamaları yapmak gerekir.

Yazılan dairenin yarıçapını bulmak için ipuçları:

 1. Önce bunlarla bir üçgen oluşturmalısınızGörevinizde önceden belirlenmiş boyutlar. Bunu, her üç tarafın veya iki tarafın boyutlarını ve aralarındaki açıyı bilmek gereklidir. Bir köşenin boyutu zaten size bilindiğinden, bu durumda iki bacak olmalıdır. Köşelere karşı çıkan bacaklar a ve b olarak ve hipotenüs olarak c olarak belirlenmelidir. Yazılan dairenin yarıçapına gelince, r olarak gösterilir.
 2. Standart tanım formülünü uygulamakYazılan çemberin yarıçapı, bir dik üçgenin üç tarafını bulmak için gereklidir. Tüm kenarların boyutlarını bilerek, üçgenin yarım -perimerini aşağıdaki formülden bulabilirsiniz: p = (a + b + c) / 2.
 3. Eğer bir köşe ve bir katet biliyorsan, o zaman yapmalısınbitişik mi yoksa ters mi olduğunu belirle. Bitişik ise, hipotenüs kosinüs teoremi kullanılarak hesaplanabilir: c = a / cosCBA. Aksi takdirde sinüs teoremini kullanmak gerekir: c = a / sinCAB.
 4. Yarım bir perimetreniz varsa, yazılı dairenin yarıçapını belirleyebilirsiniz. Yarıçap için formülü aşağıdaki gibi olacaktır: r = √ (p-b) (p-a) (p-c) / p.
 5. Tarafından yarıçapı bulabileceğinize dikkat edilmelidir.formül: r = S / p. Yani eğer iki bacağı biliyorsanız, hesaplama prosedürü daha kolay olacaktır. Yarım-yarım için gerekli olan hipotenüs, bacaklarının karelerinin toplamından bulunabilir. Yapabileceğiniz alanı hesaplayın, mevcut tüm ayakları çarpın ve ikisini aldığınız numaraya bölün.


Related news

 • Yetişkin sürücülerin dünyasını fetheden bebek arabası BMW
 • Hindistan Cevizli Çabuk Kurabiye Tarifi
 • Soğuktan püskürtün
 • B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Beslenme Tedavisi
 • Hamburger Köftesi Nasıl Yapılır Videosu

 • Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı


  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı

  Bir daire yarıçapı