AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflarAvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar


AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 13 10.03.2019, 16:53

AvtoVAZ'ın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar

SSCB'de geçen yüzyılın 60'ındaBirkaç marka otomobil üretildi. "Zaporozhtsy", "Volga" ve "Muskovitler" sonsuza kadar ülkemiz vatandaşlarının anısına sonsuza dek nostalji olarak kalacaklardır. Ama o zamanlar Sovyetler Birliği'nde yeterli araba yoktu. Onları açık bir satışta bulmak neredeyse imkansızdı. Makineler büyük işletmelerdeki listelere göre dağıtıldı.

Artan talebi karşılamak içinDört tekerlekli araçlar, ülkenin yeni bir araba fabrikası inşa etme liderliği tarafından karar verildi. Bu düşünceye göre, otomobil imalat sanayinde ana yeri işgal ediyordu. Bu andan itibaren AvtoVAZ'ın tarihi başlıyor. Yapısı çok hızlıydı (planlanandan 2 kat daha hızlı). Teknoloji döngülerinin donanımı sadece SSCB'nin fabrikalarında değil, aynı zamanda bir dizi diğer sosyalist devletlerde ve ABD ve Avrupa ülkelerinde de yaratıldı.

Bir fabrika oluşturma

Volga Otomobil Fabrikası kararlaştırıldıTogliatti'de inşa etmek. Bu amaçla, ülkenin liderliği 1966 Ağustos'unda oto devinin kurulmasına yardımcı olan İtalyan Fiat ile bir anlaşma imzaladı. Sadece tam bir devasa bir üretim yapmak, uygun donanıma sahip olmak için değil, aynı zamanda personeli eğitmek zorunda kalıyorlardı.AvtoVAZ tarihi

Togliatti'deki AvtoVAZ'ın tarihi, hatta sahnedeYaratılış, küçük bir olay olduğunu biliyor. Gerçek şu ki, yeni bir otomobil markası için amblem, Sovyet sanatçıları tarafından icat edildi. Taslak fikri, metropoliten liderlerden A. Dekalenkov'a aitti. Fakat bu logolar İtalyanlar tarafından yapılmalıydı. "Fiat" ilk otuz amblemi bir hatayla yarattı. "Togliatti" kenti adına "I" harfi sonunda "R" harfi idi. Evlilik derhal değiştirildi.

Bitkinin adı benzetmeyerek seçilmiştir.Diğer Sovyet, örneğin, Ulyanovsk veya Gorky olarak adlandırılan üretmektedir. Bu politik doğruluk gerekçesiyle yapıldı. Aksi takdirde, "uygunsuz şakalar önlenemedi."

Başlarken

Personel eğitimi bitmeden önce personel eğitimi başladı. İşçilerin yorulmak bilmez çalışmaları sayesinde, 1970 yılında altı ilk "kopek" üretildi - ünlü Zhiguli arabası - VAZ-2101.

AvtoVAZ fabrika tarihi

Otomobillere olan talep, satışların yalnızca üretim olanaklarını kısıtladığı şekilde oldu. İlk yıl için 100 bin adet miktarında serbest bırakıldılar.

AvtoVAZ'ın tarihi (aşağıda sunulan ilk otomobillerin fotoğrafları) bu devin hızlı gelişimini gözler önüne seriyor. Pratik olarak ilk yıllardan itibaren, uygulama aynı zamanda ihracata yönelikti.

1973 yılında VAZ-2101 dünya pazarına tedarik etmeye başladı. Ancak, bu markanın Lada olarak değiştirilmesi gerekiyordu. Fransızca'da "Lada" ismi "Gigolo" (para için dans eden bir adam) gibiydi.

Zamanla, yerli tüketiciler için "Lada" markası üretilmeye başlandı. "Lada" üretmeyi durdurmadı.

Üretim büyüme

AvtoVAZ gelişiminin tarihi daha da ileri gitti. 1970 yılında üretime başladıktan ve dünya pazarına girdikten sonra yeni makine modelleri geliştirildi. VAZ-2102 ve VAZ-2103 idi.

1980 yılında SSCB'de bir olimpiyat vardı vekonveyör "Beş" konur (VAZ-2105). Ancak, bu modeller, kıskanılacak bir talebe rağmen, ancak yine de bitkinin tarihinde en popüler olanı "altı" (VAZ-2106) idi. 1976'da seri üretime çıktı.AvtoVAZ tarihi

AvtoVAZ'ın üretim gücü sağlandıbeş bitki. 1966-1991 yılları arasında Belebeevsky fabrikası "Avtonormal", Skopinsky ve Dmitrovgrad oto tesisleri, VAZ enerji santrali ve AvtoVAZagregat yer aldı.

Kopeika ve Troyka

Tüm AvtoVAZ modellerini hatırlamak (tüm tarihteoto devinin varlığı), ilk çocuğuna haraç vermemek imkansızdır. VAZ-2101 ve VAZ-2103 idi. Halkın model numarasının son iki basamağının ilki "Kopeyka" lakaplıydı. İkinci makine "troika" olarak adlandırılmaya başlandı.

"Kopeika" şartlara uyarlandıSovyet yollar modeli sedan Fiat 124. Yurtiçi araba 110 ila 175 mm arası boşluk artırıldı. Ayrıca, geliştiriciler frenleri ve süspansiyonu güçlendirdi. Bu araba, 70'lerin otomobillerinin Sovyet döneminin bir sembolü idi. "Kopeika" arkadan çekişli ve evrensel "klasik" modellerle sedanların atası oldu.

Konveyörün soyundan kısa bir süre sonraİlk "kuruş" bir seri üretim "troika" da başlatıldı. O zaman "lüks" bir model olarak adlandırıldı. İyice yeniden işlenmiş bir "kuruş" oldu. Tasarıma özellikle dikkat edildi. Otomobilin dört far, krom elemanları ve gelişmiş bir gösterge paneli vardı.

Aşağıdaki model geliştirmeleri

İlk iki otomobil modelinden sonra,AvtoVAZ'ın tarihi, "Kopeyka" nın daha birçok popüler modifikasyonunu içeriyor. Ciddi restilleme işlemi VAZ-2104, 2105, 2106 ve 2107 konveyörlerinin üzerine konulduktan sonra en popüler olanı "Altı" idi. Bu bir prototip Fiat 124 Speciale idi. Bu modelin 30 yılı aşkın üretimiyle, 4.3 milyon VAZ-2106 satıldı.AvtoVAZ tarihi

Iyi satılan ve diğer üç markaarabalar. Tasarımcılar o zamanlar dikdörtgen farlar geliştirdiler. Salon da ciddi şekilde yeniden yapıldı. Arabaların motoru da modernize edildi. "Altı" ve bugün oldukça popüler bir araba olarak kabul edilir.

80'lerin modelleri

Geçmişin 80'lerinde JSC AvtoVAZ'ın tarihiyüzyıl, yeni bir üretim aşamasını anlatır. Şu anda tamamen yeni bir nesil Sputnik otomobilleri geliştirildi. Odadaki ilgili indeks için, önceki modellerde olduğu gibi, insanlar arabanın "sekiz" ile vaftiz edildi. Kama şeklinde bir anlage ile karakterizedir. Bu VAZ-2108 için de bir "keski" olarak adlandırıldı.

Model yeni bir motor, bir kutu vardıDişli. Önden çekişliydi. Otomobilin şekli, önceki arabalarla karşılaştırıldığında daha aerodinamikti. Vücudun bir güç yapısı vardı. Bu model Porsche ile birlikte otomatik dev tarafından geliştirilmiştir. Almanlar, tasarım dışında her şeyi yaratmada yerli üreticiye yardım etti.

Bir süre sonra, beş kapılı hatchback ve sedan türü ile VAZ-2108 satışa çıktı.

80'lerin sonlarında subcompact "Oka" geliştirildi. Onun prototipi 1980 Daihatsu Cuore idi. Daha sonra AvtoVAZ'a ek olarak Oku da OAO SeAZ ve KAMAZ'ı üretti.

SSCB'nin çöküşünden sonra bitki

Sovyetler Birliği'nin dağılması zorduAvtoVAZ dahil olmak üzere bir çok büyük ve küçük sanayi. Bitkinin tarihi, otomotiv teçhizat devinin o sıralarda derin ve uzun bir kriz geçirdiğini gösteriyor.

Gerçek şu ki AvtoVAZ için üzgün günlerde,Bitki "rekabet" gibi bir kavramla karşı karşıya kaldı. O zamana kadar, Sovyet tüketicisi hızlı bir şekilde montaj hattından çıkan otomobilleri satın aldı. Ama şimdi modaya uygun bir şekilde de olsa, yabancı üretim araçları da ülkeye döküldü.

Sovyet döneminde, yerli arabalarÜretim az geliştirildi. Bu nedenle, ithal arabalara kıyasla, herhangi bir eleştiriye dayanamadılar. Bitki üretim hacimlerini azaltma ihtiyacıyla karşı karşıya kaldı. İşlerin% 25'inden fazlası kesildi. Devlet desteği bile yardım etmedi. Yabancı ve yerli otomobillere olan talebi eşitlemek için yüksek gümrük vergileri uygulamaya konuldu. Ama fazla yardım etmedi.

Bir krizde çalışmak

AvtoVAZ'ın tarihi anlatıyorşirket için zor günler. Kalan araba modelleri için yetersiz talep, bir işletme sahibi olma mücadelesi, krizden kurtulmaya yardımcı olmadı.

Dahası, finansal sistemin krizi daha da fazlavakaların bozulmasına katkıda bulunmuştur. Devlet, mümkün olan her şekilde ölmekte olan sanayiyi destekledi. Ancak birikmiş iç ve dış sorunlar sadece bu önlemlerle çözülemedi.AvtoVAZ'ın Kısa Tarihi

Kitlesel hırsızlık olayları kaydedildiürünler ve bileşenler. Bu kadar büyük bir işletme miktarı için bile çok büyük. 2009 yılında, satışlardaki düşüş 2008'e göre% 39'du.

En büyük araba fabrikasını kurtarmak içinÜlkenin çok büyük yatırımlara ihtiyacı vardı. Krize karşı önlemler geliştirildi. İç ve dış sorunlarını çözdüğü için işletme tekrar ayaklarına dönebilirdi.

Krizden çıkış

AvtoVAZ tarafından uzun bir derin kriz yaşandı. Bitkinin tarihi 15 yıldan fazla çökmekte olup, yetersiz talep koşullarında üretimden taviz verilmemektedir. Ancak, çıktı hala bulundu. Temmuz 2009'da Rostekhnologii ve Renault-Nissan arasında bir anlaşma yapıldı. AvtoVAZ'ın yasal fonunun artmasına karar verildi. Renault-Nissan şirketi (bu, tüm hisselerin% 25'ini oluşturuyor) ve üç kez Rostekhnologia'nın (yasal fondaki payını% 44 artırırken) 240 milyon avro yatırım yaptı. "Troika Dialog" şirketi,% 17,5 hissesini kaybetti.Togliatti'de AvtoVAZ tarihi

Ayrıca, yazıya karar verildiDaha önce Mercedes ve Volvo gibi dünya şirketlerinde benzer bir pozisyonda olan baş tasarımcısı Steve Mattin. Kademeli canlanma dönemi başladı.

Sovyet sonrası araba modelleri

Yaratılış ve çalışma tarihi bilinen AvtoVAZKüçük bir güncelleme ile karakterize kriz sırasında bir sürü iniş ve çıkışlar. Böylece, son yüzyılın 90'lı yıllarında, birkaç yeni modelden biri VAZ-2110 idi. "Sekiz" temelinde geliştirilen bir sedandı. Bu arabanın oldukça özgün bir gövdesi ve bir salon tasarımı vardı.Tarihte tüm AvtoVAZ modelleri

Ondan sonra, yaklaşık 10 yıllık üretim bilmiyorduönemli güncellemeler. Daha önce gelişen fabrikaya gelen kriz, tüm faaliyetlerini etkiledi. Sadece 2003 yılında, GM-AvtoVAZ ortak girişimine dayanarak, Chevrolet Niva seri üretime sokuldu. Togliatti'de bir yıl sonra sedan, hatchback ve vagon tipi "Kalina" nın üretimi kuruldu.

2007, yeni bir modelin piyasaya sürülmesini işaret ediyorotomatik dev Lada Priora. 2011'de "Kalina" yerine tüketici talebini teşvik etmek için "Hibe" nin daha ucuz bir versiyonu geldi. 2012 yılında Renault Logan üniversal tip Lada Largus'un değiştirilmiş versiyonu piyasaya sürüldü.

AvtoVAZ'ın Müzesi

Endişe "AvtoVAZ" zengin bir tarihe sahiptir. Kendi müze olması şaşırtıcı değildir. O bizim ülkenin en büyük tür tesislerinden biridir. Tarihi Müzesi Togliatti AvtoVAZ'ın yer almaktadır. Bu sadece tanınmış yerli değil, aynı zamanda yabancı markaların "Lada" adamıştır.

Bu müzede sadece sunulmaktadırBitki sergisi tarihi için önemlidir. Burada SSCB'nin çöküşünden sonra üretilen "Grant", "Largus" ve "Kalina" nın ilk modelleri var. Ayrıca müzede, üretimde olmayan otomobilleri bulabilirsiniz, ancak ülkemizdeki şehirlerin sokaklarında görülmesi olası değildir.

Fabrikanın faaliyetinin ilk gününden tüm hikayebugünkü zamanlar ünlü müzenin duvarlarında saklanır. Şirketin kurumsal ağı üzerinden satılan ilk "kiraz" kuruşu burada sergileniyor. Yaklaşık 19 yıldır sahibi tarafından istismar edildi. 2000 yılında müzeye uzattı, bunun için yeni satışa çıkmaya yeni bir araba hediye etti.

Bazı ilginç gerçekler

AvtoVAZ'ın kısa bir tarihi, bazı ilginç gerçekler olmaksızın eksik olurdu. Örneğin, "Niva" (veya VAZ-2121), Japonya'da satılan tek yerli otomobildi.

Daha önce araba fabrikasının yapıldığı şehirStavropol denirdi. Fakat 1964'te İtalya Komünist Partisi P. Togliatti'nin Genel Sekreteri onuruna göre yeniden adlandırıldı. Gelecekteki ortak yapım müzakereleri sırasında çocuk kampı "Artek" i ziyaret ederken öldü.

Niva Baş Tasarımcısı, PM Prusov, bu ismin arabanın ilk harflerinin (Nina ve Irina) yanı sıra ilk baş yapım tasarımcısının (Vadim ve Andrey) oğullarının ilk harfleriyle verildiğini söylüyor.

Bugün endişe

Derin bir kriz yaşadıktan sonra, endişe yavaş yavaşayağa kalkar. AvtoVAZ'ın tarihi saygıyı hak ediyor. Sonuçta, her şeye rağmen, konveyörlerinden inen arabalar o dönemin bir sembolü idi. Belki şimdi yabancı meslektaşlarının biraz gerisindedirler. Ancak doğru yaklaşımla otomotiv endüstrisini geliştirmek mümkün olacak.

Ülkemizin en büyük geleceğiotomobil üreticisi. Yetkili bir yaklaşımla, ülkeye büyük bir kâr getirebilir. “Altı” ve “Yedi” gibi eski modeller bile, hem ülkemizin vatandaşları hem de tüm sosyalizm sonrası ülkeler topraklarında hala talep görüyor. Bu nedenle, yeni teknolojiler uygulamak, her iki mekanizmanın ve tasarımın gelişmiş niteliklerine sahip yeni modeller geliştirmek, otomatik devi yeni bir seviyeye getirebilirsiniz.

AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflarAvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar

Related news

 • Şiş İle Örgülü Saç Bandı Yapılışı Türkçe Anlatımlı Videolu
 • Sokak Simiti Tarifi
 • Arda Turan, Aslıhan Doğana komşu oldu
 • Mektuplar: kaç harf ve ses var Sesler ve harfler - 1. sınıf
 • Sağ alt karın ağrısı. Kadınlarda neler olduğu için mi
 • Ulaştırma Bakanlığından taşınma kararı ertelenen İstanbul Havalimanıyla ilgili açıklama

 • AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 76

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar


  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 28

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 27

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 2

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 7

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 76

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 55

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 15

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 8

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 11

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 40

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 79

  AvtoVAZın geçmişi. İlginç gerçekler ve fotoğraflar 94