Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 2019

Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 2019

Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 73 23.01.2019, 12:56

Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler

Maskhadov Aslan Alievich - en çokmodern tarihin belirsiz kişilikleri. Bazıları onu Çeçen halkının kahramanı, bir kısmı terörist olarak görüyor. Aslan Maskhadov gerçekten kimdi? Bu tarihsel figürün biyografisi çalışmamızın konusunu oluşturacaktır.

aslan maskhad

Çocukluk ve gençlik

Maskhadov Aslan Alievich, 1951 sonbaharında ailesi o sırada sınırdışı edilen Kazak SSR topraklarında küçük bir köyde dünyaya geldi. Ailesi Alleria'nın ucundan geldi.

1957'de Thaw'un başlamasıyla birlikteSınır dışı edilen Çeçenlerin rehabilitasyonu. Bu Aslan'ın ebeveynleri ile Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne geri dönmesine izin verdi. Orada Nadterchensky bölgesinin bir köyünde yaşıyorlardı.

1966'da Aslan Maskhadov saflarına katıldıKomsomol ve iki yıl sonra orta öğretimini köyünde tamamladı. 1972'de Tiflis'te topçu personel üretiminde uzmanlaşmış askeri okuldan mezun oldu. Bundan sonra, beş yıldır Uzakdoğu'daki orduda görev yaptı ve kilit bölünme görevine yükseldi. Aynı zamanda CPSU saflarına kabul edildi.

Maskhadov aslan Alievich

1981'de çalışmalarında mükemmel sonuçlar alan Leningrad Askeri Topçu Akademisi'nden mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Macar topraklarında topçu birliği komutanlığı görevine getirildi.

Çağların hurdaya çıkarılması üzerine

1986'da alay komutanı olarak veAlbay Aslan Maskhadov'un rütbesi Litvanya'ya gönderildi. Komutanlığı sırasında, Baltık ülkelerinde en iyisi olarak birden fazla tanınmıştı. Kendisi de füze güçleri şefi olarak atandı.

Tam da ülkede şu anda olduyakın gelecekte SSCB'nin çöküşüne ve toplumsal düzenin değişmesine yol açan süreçler. Diğer cumhuriyetlerden önce Baltık bölgesinde santrifüj eğilimleri başlamıştı. Bununla birlikte, aktif protesto gösterileri başlamış ve silahlı kuvvetlerin onlara karşı kullandırilmesinden önce Maskhadov, isyancılara karşı yürütülen eylemlerde görevine katılmış olsa da, geri çağırılmıştır.

1992 yılında rütbesinden istifa ettiRusya Silahlı Kuvvetleri. Bazı uzmanlar, bu kararın esas olarak üst düzey askeri yetkililerle olan anlaşmazlıklarından ötürü, diğerlerinin Çeçen-İnguş sınırındaki alevlenmelerden kaynaklandığını düşünüyor.

Ilk Çeçen

İstifanın ardından Aslan Maskhadov gittiÇeçenya'nın başkenti Grozny'dir. O zamanlar bağımsız Ichkeria'yı (CRI) ilan eden Jokhar Dudayev zaten iktidara gelmişti. Hemen girişte, Mashadov sonra Sivil Savunma onu başkanlığına atanan edildi ve - silahlı kuvvetler genelkurmay başkanı.

aslan maskhad biyografi

1994'ten beri, sözde İlkÇeçen savaşı. Aslan Maskhadov, Gdayny'nin savunmasına liderlik etti, bunun için de Dudayev'den bölücü generalin rütbesini aldı. Liderliğinden sonra, özellikle Rus askerleri tarafından şehrin işgalinden sonra Grozny'nin ele geçirilmesiyle bir dizi başarılı operasyon gerçekleştirildi.

Rusya'da, Mashadov ise Rus yetkililerle müzakere etmesine engel olmadı yasadışı silahlı grupların yaratıcısı olarak bir ceza davası oldu.

1996 yılında, özel bir operasyon sırasında, Dzhokhar Dudayev öldürüldü, ancak bu Çeçen savaşçıların Rus ordusuna karşı başarılı eylemlerini engellemedi.

1996 yılında anlaşmalar arasındaRusya Federasyonu hükümeti ve kendi kendini ilan eden İçkerya'nın temsilcileri. Dağlık anlaşmaların imzalanması Dağıstan'ın Khasavyurt kentinde gerçekleşti. CRI'dan sözleşme Mashadov Aslan Alievich tarafından imzalandı. Çeçen çatışmasının tarihi, öyle görünüyordu, bitti. Bu anlaşmalar, Rus askerlerinin Çeçenistan topraklarından çekilmesini, Yeni İçkerya başkanının seçilmesiyle ilgili bir anlaşma ve 2001 yılına kadar CRI statüsünün kaderini belirleme konusunun ertelenmesini öngörüyordu. Böylece İlk Çeçen Savaşı sona erdi.

Başkanlık yazısı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Khasavyurt anlaşmalarının imzalanmasından sonra ve. hakkında. CRI Başkanı Zelimhan Yandarbiyev'di. Aslan Maskhadov eş zamanlı başbakan ve savunma bakanı oldu.

Maskhadov aslan tarihi

Ocak 1997'de, Şamil Basayev ve Zelimhan Yandarbiyev'i geride bırakan Aslan Maskhadov tarafından zafer kazanıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

Başlangıçta, Maskhadov inşa etmeye çalıştıSivil toplumun demokratik ilkeleri konusunda bağımsız bir Çeçen devleti. Fakat pozisyonları çok zayıftı. Aksine, İslamcı aşırılık yanlıları, saha komutanları ve çeşitli çetelerin liderleri Çeçenya'da giderek daha fazla güç kazanmaya başladılar.

Maskhadov, büyük bir politikacı değildi, amaaskeri. O taviz vermeye onlara gideceğiz, bu gruplar arasında manevra zorunda kaldı. Bu, Çeçen toplumunun daha da radikalleşmesine, İslamlaştırılmasına ve suç sayılmasına yol açtı. CRI Şeriat kanunu ülkenin yabancı radikaller tarafından istila edilmiş tanıtıldı, savaş lordları büyüyen isyanın İçkerya hükümeti göstermeye başladı.

Ikinci Çeçen

Bu durumun sonucu 1999 yılında olduSaha komutanları Şamil Basayev ve Khattab, cumhurbaşkanı ve CRI hükümetinin yaptırımları olmaksızın keyfi olarak Dağıstan topraklarını işgal ettiler. Böylece İkinci Çeçen Savaşı başladı.

Aslan Maskhadov'un anısına

Maskhadov Basayev'in eylemlerini açıkça kınamasına rağmen,Khattab ve diğer saha komutanları, ama onları gerçekten kontrol edemediler. Bu nedenle, Rusya'nın liderliği, Dağıstan topraklarından militanları nakavt ettikten sonra, onları Çeçenya topraklarında tamamen yok etmek için bir operasyon yapmaya karar verdi.

Rus birliklerinin CRI topraklarına girişiMashadov'un Rusya Federasyonu hükümetiyle doğrudan çatışması. Direnişe öncülük etmeye başladı. İçkerya Devlet Başkanı önce All-Russian ve sonra uluslararası bir aranan kişi ilan edildi. Başlangıçta, Mashadov doğrudan sadece nispeten küçük bir müfrezeyi yönlendirebilirdi, çünkü çoğu saha komutanı ona uymadı ve sadece 2002'de genel bir komuta kuruldu. Böylece, Basayev, Khattab ve militanların diğer liderleri Maskhadov'a katıldılar.

Çeçenya'daki Rus askerlerinin eylemleriBu sefer ilk kampanyadan çok daha başarılıydı. 2000 yılı sonunda Rus ordusu Çeçenya'nın çoğunu kontrol etti. Militanlar dağlık bölgelere girdi, terörist saldırı ve sabotaj düzenledi.

Maskhadov'un ölümü

Çeçenya'daki terörist merkezin nihayet yok edilmesi için, Rus özel servisleri militan liderleri kişisel olarak tasfiye etmek için bir takım operasyonlar yürütmeye karar verdi.

Mart 2005'te özel bir operasyon yapıldı.eski İçkerya lideri alıkonuldu. Aslan Maskhadov bu sırada öldü. Bir versiyona göre, Maskhadov hayatta kalmak istemediğinden, bir koruma tarafından vuruldu.

aile

Maskhadov'un bir karısı, bir oğlu ve bir kızı vardı. Kusama Semiyev - - Aslan Mashadov'un eşi 1972 yılında onun evlenmeden önce bir telefon operatörü oldu. Kocasının ölümünden sonra, uzun bir süre yurtdışında kaldı, 2016'ya kadar Çeçenya'ya dönmek için izin aldı.

Aslan Maskhadov'un oğlu - Anzor - 1979'da doğduyıl. Malezya'da eğitildi. Şu anda Finlandiya'da yaşıyor ve Rus yetkilileri, özellikle Ramzan Kadırov'u eleştiriyor.

Maskhadov'un kızı - Fatima - 1981'de doğdu. Kardeşi gibi, şu anda Finlandiya'da yaşıyor.

Genel Özellikler

Tarafsızlık vermek oldukça zorAslan Mashadov gibi belirsiz bir figürün karakterizasyonu. Bazı insanlar onu idealize eder, bazıları da onu şeytanlaştırır. Kişisel olarak aşina olduğu çoğu kişinin Mashadov'u mükemmel bir memur, onur adamı olarak nitelendirdiği belirtilmelidir. Aynı zamanda devleti idare edemediğini de gösterdi ve merkezi hükümeti çoğu zaman gitmek zorunda olduğu Ichkeria'da pek çok farklı gruba tabi tutamadı.

aslan maskhad öldürdü

Şu anda, Aslan Mashadov'un anısına, Rus makamlarının vücudunu akrabalarına iade etmesini talep eden eylemler ve gözcüler tutuluyor. Ancak şimdiye kadar sonuçlara ulaşamadılar.

İlginç gerçekler

Leningrad Aslan'daki akademide okurkenMaskhadov onu Oleg diye çağırmamı istedi ve belgelerinde Oslan olarak listelendi. Buna ek olarak, sınıf arkadaşları, Mashadov'daki dindarlık eksikliğini ve İslam'ı kesin olarak yasaklamasına rağmen, bir camı atlamaya karşı olmadığına dikkat çekti.

Meslektaşlarına göre, Mashadov, Litvanya'nın bağımsızlığının ilanıyla ilgili ayrılıkçılığı göz önünde bulundurarak keskin bir şekilde konuştu.

Bazı bilgi kaynaklarına göre, Rus özel servisleri, bir cep telefonunun IMEI tarafından Maskhadov'un yerini hesaplamayı başardı.

Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 2019

Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 2019

Related news

 • Galatasaraya Batshuayi müjdesi
 • Cici Kampanya: Citylife’tan Sinema Bileti
 • Doğal meyve suyuna şükran: Belarus mandıraları

 • Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 89

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler


  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 6

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 73

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 97

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 35

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 61

  Aslan Maskhadov: biyografi, tarih ve ilginç gerçekler 18