Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 2019

Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 2019

Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 42 17.01.2019, 00:28

Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır

Birçok insanın bazen değişme arzusu vardır.alışılmış durum ve beyaz-huş ağacı ağaçlarından uzaklaşarak gözlerinizi egzotik palmiye ağaçlarına, selviye ve kızamıklara çevirebilirsiniz. Ancak, tüm istekleri olasılıkla örtüşmez. Bazen yeterli zamanımız yok, bazen - maddi imkanlar. Ve burada çeşitli parklar ve rezervler yardım etmeye geliyor: Burada, sadece ılıman iklimlerin bitki ve ağaçlarının değil, aynı zamanda onların tropikal kardeşlerinin de güzelliğinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Arboretum, dünyanın dört bir yanından çok sayıda flora örneğinin toplandığı yerdir. Bu gürültülü ve büyük bir metropolün ortasında bir tür subtropikal ormandır.

arboretum

Kavramın etimolojisi

"Arboretum" kelimesinin anlamı köklerine kadar uzanıyoreski Yunanca dilinde. Oradan aslen "ağaç" terimini ödünç almıştı. Olympos tanrıları soyundan dilinde kelime "dendron" gibi sesler olduğunu. Bitiş -ar eklerseniz, bir "ağaç koleksiyonu" alırsınız. Şu anda, bu kavramın orijinal etimolojisi biraz genişlemiştir ve aşağıdaki anlama gelir. Arboretum - botanik bahçe veya bilimsel veya deneysel amaçlı verilen iklim bitkileri, çalılar ve ağaçlar için alışılmadık yetiştirilen hangi topraklarında ayrı bir parçası. Tüm floranın açık alanda yetiştirilmesi dikkat çekicidir.

Latin'den bize şunu belirtmekte fayda var.bu sözcüğün eşanlamlı olarak geldi - arboretum. Bu konsepti yaratmanın asıl biçimi, çeviri anlamında "ağaç" anlamına gelen ödünç alınmış analog - "çardak" tır. Böylece arboretum sözcüğü bir koruluk, park, ağaç tarlaları vb.

arboretum resimleri

Sochi arboretumu

Şu anda birçok farklı varFarklı bitki ve çalılar çok çeşitli övünme botanik bahçeleri,. Rusya, Soçi'de bulunan en iddialı ve büyük kabul arberetumda. Çoğu zaman, bu park astropika zümrüt hazine denir. Şehrin kalbinde güzellik ve flora çeşitliliği Bu vaha. O bilişsel geziler sakinleri ve Soçi ziyaretçiler için mükemmel bir hedeftir. Kırk dokuz dönümlük - parkın sadece bu alanda kaplar. Arboretum kendi topraklarında gezegenin farklı köşelerinde ev sahipliği yaklaşık 2.000 farklı bitki, ağaç ve çalılar, yayınladı.

park arboretumu

Olay tarihi

Bu harika subtropikalin kurucusuislet Petersburg gazetesi, koleksiyoncusu ve oyun yazarı Sergei Khudyakov'un yayıncısıdır. Parkın yaratılmasının önkoşulu, 1890'da edindiği bir arsa idi. Toprakların çoğu Khudyakov bir yazlık konut inşa ediyordu. Geriye kalan toprak fideler ve çeşitli bitkilerle ekildi. Yavaş yavaş, beyaz akasya, gürgen, Japon ayvaları ve diğer çalılar ve ağaçlar her zamanki meşe ağaçlarına, çam ağaçlarına ve akçaağaçlara katıldı.

arboretum kelimesinin anlamı

Akvaryum, teleferik ve tüneller

Bugüne kadar, Sochi arboretumiki katlı bir bahçe. Parkın alt kısmında bir akvaryum var. Onun hacmi 150 metreküp. Karadeniz'in temsilcileri akvaryumda yaşıyor. Yılın mevsimi ve hava koşullarına bağlı olarak, fauna türlerinin sayısı on dört ila yirmi yedi arasında değişmektedir.

Bahçenin üst kısmı bir vahadırtoprakları, bitkilerin, çalıların ve ağaçların yaklaşık 2000 kopyası büyür. Her iki katman da teleferik ve tüneller ile birbirine bağlanır. İlki, gezilerin rahatlığı için 1987 yılında kuruldu.

Hırvat dönüm noktası

Sochi arboretum en çoksadece Rusya'da değil tüm kıtada bulunan büyük botanik parklar. Ancak, bu Avrupa topraklarında bulunan bu tür tek bahçe uzaktır.

arboretum

En eskilerden biri Hırvat arboretumudur. Bu keyifli parkın fotoğrafları birçok turist posteri ve ülke broşüründe görülebilir. Bu bahçe, popüler tatil beldesi Dubrovnik'in yakınındaki Trsteno'da yer almaktadır. Bu arboretumun, modern Akdeniz'in topraklarındaki en eski ve tek arboretum olduğu unutulmamalıdır. Rönesans'ta kuruldu. Bahçe, çok çeşitli bitkileriyle ünlüdür. Alışılmadık flora örneklerine ek olarak, turistler XV yüzyılda inşa edilmiş keyifli villalara, çeşitli çeşmelere ve su kemerlerine hayranlık duymaktadır. Hırvat arboretum da sayısız filmin kahramanı. Son zamanlarda parkta, Oyunun Thrones serisinin yeni sezonunu çekiyorlardı.

BDT topraklarında başka çardaklar da var. Örneğin, Kishinev, Zheleznogorsk ve diğer arboretums. Tabii ki, önceki iki analog kadar görkemli değiller. Fakat şehirlerinin parlak manzaraları olma şansları var çünkü bu bahçeler hala çok genç.

Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 2019

Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 2019

Related news

 • Çılbır Yapımı Videosu
 • Kiralık Aşk döndü
 • BÜTÜN ÖRÜLEN ETEKTEN BAŞLANAN BEBEK HIRKA BERE TAKIM TARİFİ
 • Sev Yeter 154. Bölüm Özeti 17 Ocak Fragmanı Raman İşita’nın Rol Yaptığını Anladı Mı

 • Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 61

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır


  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 60

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 74

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 95

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 77

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 27

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 6

  Arboretum bir megaklığın merkezinde bir vahadır 2